https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekoznacka-ekologicky-setrna-sluzba-se-stala-soucasti-programu-ceska-kvalita
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekoznačka Ekologicky šetrná služba se stala součástí Programu Česká kvalita

20.8.2008 16:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ekoznačka Ekologicky šetrná služba se právě stala součástí osmnácti členné rodiny certifikátů a značek, které sdružuje Program Česká kvalita. Přidala se tak ke svému staršímu sourozenci, Ekologicky šetrnému výrobku, který byl do programu přijat před šesti lety.
 

Program Česká kvalita byl schválen usnesením vlády jako nástroj podpory prodeje kvalitních výrobků a poskytování kvalitních služeb. Pokud nějaká soukromá značka kvality splní podmínky programu, pak smí používat vedle svého loga i logo Programu Česká kvalita.

„Ekoznačka je marketingový nástroj, který – je-li dobře využit –, vrátí žadateli náklady, které se získáním ekoznačky má,“ tvrdí Adéla Petrová, vedoucí Agentury pro ekologické výrobky a služby, která patří pod ministerstvem životního prostředí zřízenou informační agenturu CENIA.

Podle Petrové se opatření nutná pro získání ekoznačky Ekologicky šetrná služba vrátí například na úsporách energie. „Od ředitele hotelu Adalbert máme údaje, že za 2 roky, co mají ekoznačku, díky úsporám na vytápění a spotřebě energie ušetřili 25 tisíc korun,“ říká Petrová. Oprava 25.8.2008: Hotel Adalbert od roku 2006 zaplatit za ekoznačku 25 000 Kč na poplatcích. Díky opatřením pro získání ekoznačky ale hotel snížil svou spotřebu vody o 4 %, o 32 % spotřebu plynu, o 8 % elektrické energie a produkuje o 20 % méně odpadů.

Zájemci o ekoznačku Ekologicky šetrná služba nemusí mít podle Petrové obavy z velkých nákladů na získání ekoznačky. Opatření, která jsou nutná pro získání ekoznačky, jsou z 90 % beznákladová. „Rozhodně nepožadujeme žádné nákladné rekonstrukce, jde hlavně o úspory energie v každodenním provozu, třídění odpadů, používání ekologicky šetrných výrobků nebo poskytování informací zákazníkům,“ vyjmenovává Petrová. Pro získání ekoznačky je nutné také uhradit registrační poplatek. Poplatek se pohybuje od 5000 do 10000 jako registrace, resp. od 2500 do 5000 ročního poplatku v závislosti na velikosti podniku.

Zájemci o ekologicky šetrné ubytovací služby se mohou ubytovat v hotelu Adalbert, autocampu Oasa, Sporthotelu Zátoň, Mamaison Residence Belgická, v penzionu Jelen, ve vzdělávacím centru Veronica, Chateau Mcely, hotelu Irida a penzionu Jana. Obchod s ekoznačkou Ekologicky šetrný obchod není dosud žádný.

MŽP Libor Ambrozek.
Tehdejší ministr životního prostředí Libor Ambrozek si v roce 2006 v hotelové koupelně prohlíží cedulku, která vybízí hosty hotelu Adalbert k ekologicky šetrnému chování.
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz
První, kdo ekoznačku Ekologicky šetrná služba (EŠS) v ČR získal, byl v roce 2006 hotel Adalbert z pražského Břevnova. Kromě hotelů a kempů může EŠS získal i obchod nebo škola. Chystá se ekoznačka i pro tiskárny nebo kancelářské provozy.

Pro získání certifikátu Ekologicky šetrná služba musí žadatel splnit celou řadu kritérií, týkajících se omezování spotřeby energií, vody a produkce odpadů. Naopak má být podporováno využívání obnovitelných zdrojů a látek šetrných k životnímu prostředí. Pokud je žadatel splní, má nárok i na ekoznačku Evropské unie. Splnit požadavky směrnice se hotelu Adalbert povedlo i díky tomu, že vznikl poměrně nedávno, v roce 2003, a při samotné stavbě se již počítalo například s úsporami energií. „Většina úprav nutných k certifikaci byla kosmetických, pár změn bylo trochu těžší,“ řekl Ekolistu v roce 2006 Filip Kühnel k náročnosti certifikace. Některá kritéria certifikátu se nepodařilo naplnit. Například fotovoltaické kolektory na střeše nepovolili památkáři, protože hotel se nachází v areálu Břevnovského kláštera.

„Pro splnění podmínek certifikátu je potřeba zvládnout spoustu dílčích podmínek, které třeba ani nejsou nijak náročné, ale je pak potřeba je udržet jako celek,“ říká Kühnel. S tím například souvisela i nutnost vycvičit personál hotelu a vysvětlit jim nová pravidla provozu, například co se týče úklidu apod. Jednou z dalších změn je, že pokud si zákazník nepřeje jinak, jsou lůžkoviny a ručníky prány po třech dnech, aby se snížily dopady z častého praní. „Trochu jsme měli obavy, jak zákazníci vezmou zavedení dávkovačů na mýdlo místo jednorázových balení. Ale hosté si to pochvalují, protože se jim s dávkovačem lépe manipuluje,“ říká Kühnel. „Také jsme nainstalovali úsporné baterie, které mají menší průtok vody. Ale to je věc, které si host vůbec nevšimne.“

Více viz zpráva Hotel Adalbert: první ekologicky šetrný hotel v ČR z 25. dubna 2006.
O udílení české i unijní ekoznačky také viz zprávu Podnikatelé mohou pro své výrobky a služby žádat o českou i unijní ekoznačku z 9. března 2005.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist