https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/elektrarna-chvaletice-ziskala-vyjimku-z-emisnich-limitu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Elektrárna Chvaletice získala výjimku z emisních limitů

9.1.2024 16:31 | CHVALETICE (ČTK)
Tepelná elektrárna Chvaletice.
Tepelná elektrárna Chvaletice.
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Elektrárna Chvaletice na Pardubicku získala výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť, o niž usilovala několik let. Krajský soud v Ostravě na konci loňského října zamítl žalobu, kterou podaly ekologické organizace na ministerstvo životního prostředí, a výjimku potvrdil, uvedl za elektrárnu Petr Dušek. V současnosti musí výroba elektřiny splňovat podmínky integrovaného povolení, které vydal krajský úřad v Pardubicích loni v červenci. Organizace Frank Bold proti rozhodnutí soudu podala kasační stížnost.
 

"Z odůvodnění rozsudku vyplývá, že výjimka byla udělena v souladu se zákonem, nezpůsobí závažné znečištění a neohrozí vysokou úroveň ochrany životního prostředí. Elektrárna Chvaletice mezitím pokročila v aplikovaném výzkumu a připravuje technologie ke snížení emisí rtuti," uvedl Dušek.

Krajský soud elektrárně Chvaletice přiznal přechodné období do 17. srpna 2027 s mírnějšími emisními limity pro oxidy dusíku ve výši 190 mikrogramů na metr krychlový a pro rtuť ve výši 23 mikrogramů na metr krychlový. V této lhůtě musí provozovatel předkládat pravidelné zprávy o ladění a doplňování technologií na snížení emisí a o dosažených výsledcích.

Původně měla elektrárna v integrovaném povolení emisní limit pro oxidy dusíku 200 miligramů na metr krychlový, nově platí roční průměrná koncentrace 175 miligramů na metr krychlový. U rtuti v minulosti žádný emisní limit neplatil, nyní je stanovena roční průměrná koncentrace na sedm mikrogramů na metr krychlový. Elektrárna také podle integrovaného povolení může v době mimořádných stavů při problémech se zajištěním dodávek energií v letošní topné sezoně limity pro oxidy dusíku a rtuti překročit. Po dobu trvání mimořádného stavu jsou mírnější, což doporučilo i ministerstvo životního prostředí. Při mimořádném stavu může elektrárna vypouštět roční průměrnou koncentraci oxidů dusíku 185 miligramů na metr krychlový, u rtuti platí limit 21 mikrogramů na metr krychlový.

Ekologické organizace krajský úřad po vydání integrovaného povolení kritizovaly, podle nich rozhodnutí s možností mírnějších emisních limitů za mimořádných stavů fakticky znamená emisní výjimku. Podle vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Martina Vlasáka už elektrárna na základě soudního potvrzení výjimky požádala o změnu integrovaného povolení. "Integrované povolení je platné, provozovatel se proti němu neodvolal a neměl s tím problém. Nevím, jak chtějí odůvodnit, že jsou schopni ho plnit, a nově mu výjimka umožňuje znečišťovat víc," řekl ČTK mluvčí organizace Greenpeace Lukáš Hrábek.

Ekologičtí aktivisté také elektrárně vyčítají, že v minulosti slíbila snížit výrobu, aby nevypouštěla tolik emisí do ovzduší. "Ovšem po obdržení výjimky elektrárna výrobu navýšila na rekordní hodnoty a znečištění naopak vzrostlo," uvedl Hrábek. Poukázal na příklad elektrárny Tušimice patřící společnosti ČEZ, která ve stejném období emise rtuti o 62 procent snížila. V roce 2022 elektrárna Chvaletice přeskočila ostatní znečišťovatele a stala se největším zdrojem emisí rtuti v celé republice.

V letech 2019 až 2021 elektrárně postupně udělily výjimku krajské úřady v Pardubicích a Olomouci, v obou případech ji však ministerstvo životního prostředí jako odvolací orgán zrušilo. V létě 2021 olomoucký krajský úřad výjimku zpřísnil, ale udělil, a ministerstvo ji na podzim definitivně potvrdilo. Později ji Krajský soud v Ostravě dvakrát zrušil a elektrárna Chvaletice dvakrát uspěla s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Napotřetí krajský soud žaloby ekologických organizací zamítl a rozhodl o platnosti výjimky. Nové emisní limity vycházející z evropské legislativy platí od 17. srpna 2021.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. V roce 2022 vyrobila rekordních 4,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. V minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké částky. Výjimka umožňuje dočasně zachovat mírnější limity.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

9.1.2024 17:03
To to trvalo !
Odpovědět
Pe

Pepa

9.1.2024 19:02
Kdysi jsme si nastavili limity, abychom je dnes zrušili a mohli tak vyvážet ještě více elektriny než doposud. Tato kyperska firma dosáhla prolomení limitu před 2 roky v Poceradech a nyní i v Chvaleticich, slusnej kocourkov.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.1.2024 19:44 Reaguje na Pepa
Stačí si přečíst článek, aby bylo vidět že kecáte: "Původně měla elektrárna v integrovaném povolení emisní limit pro oxidy dusíku 200 miligramů na metr krychlový, nově platí roční průměrná koncentrace 175 miligramů na metr krychlový", "Krajský soud elektrárně Chvaletice přiznal přechodné období do 17. srpna 2027 s mírnějšími emisními limity pro oxidy dusíku ve výši 190 mikrogramů na metr krychlový", "pro rtuť ve výši 23 mikrogramů na metr krychlový", "u rtuti v minulosti žádný emisní limit neplatil."
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.1.2024 20:20 Reaguje na Emil Novák
ten kompromis děláme s vlastním zdravím. Množí se v populaci genetické poruchy vývoje dětí ale všechno je zdravé...
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.1.2024 21:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A ty genetické poruchy se "množí" kvůli tomu že se limit snížil v případě NOXů, nebo proto že se zavedl nový v případě rtuti? Nebo to bude kvůli něčemu jinému, nebo se nemnoží vůbec? Jak se mohou množit když oproti začátku století u nás klesla výroba elektřiny z uhlí téměř na polovinu a ještě se zavedly nové emisní limity?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist