https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/elektrarna-opatovice-jedna-s-mesty-o-vzniku-spalovny-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Elektrárna Opatovice jedná s městy o vzniku spalovny odpadu

24.4.2020 00:23 | OPATOVICE NAD LABEM (ČTK)
V Opatovicích se lidé v roce 2006 v referendu postavili proti tomu, aby obec souhlasila s umístěním velké spalovny odpadů na svém území. / Ilustrační foto
V Opatovicích se lidé v roce 2006 v referendu postavili proti tomu, aby obec souhlasila s umístěním velké spalovny odpadů na svém území. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V areálu společnosti Elektrárny Opatovice by mohla vzniknout velká spalovna komunálního odpadu pro oblast Hradecko-pardubické aglomerace. Firma je připravena vstoupit do projektu jako hlavní investor a provozovatel, uvedla na dotaz novinářů mluvčí elektrárny Hana Počtová. Záměr kdysi prosazoval Pardubický kraj, kvůli odporu veřejnosti, ekologických aktivistů a obcí byl ale v roce 2007 pozastaven a později opuštěn.
 

Podle Počtové společnost počítá s tím, že by spalovna stála na pozemcích ve vlastnictví elektrárny. "Areál poskytuje vše potřebné, stávající infrastrukturu, zejména vyvedení elektrické energie a tepla. Disponuje výbornou dopravní dostupností směrem od Pardubic i Hradce Králové a díky budované dálnice 35 i směrem od Svitav," uvedla Počtová.

Pro elektrárnu by spalovna představovala spíše doplňkový zdroj. Byla by dalším krokem k takzvané ekologizaci, nahradila by část výroby energie z uhlí.

O záměru elektrárna již jednala s Chrudimí, počítá také s Pardubicemi a Hradcem Králové. Vše je zatím v počátcích. "Městská společnost SMP odpady si nechává zpracovávat koncepci nakládání s odpady a z té by mělo vyplynout, co bude pro Pardubice nejvhodnějším řešením. Je možné, že tam bude doporučeno spalování a pak má určitě smysl o projektu s elektrárnou jednat," sdělil náměstek pardubického primátora Jan Nadrchal (ANO).

Množství odpadu, které by mohla spalovna likvidovat, zatím není jasné. Podle Nadrchala se obecně uvádí, že rentabilní začíná být takový provoz zhruba od 80.000 tun ročně.

V Opatovicích se lidé v roce 2006 v referendu postavili proti tomu, aby obec souhlasila s umístěním velké spalovny odpadů na svém území. Měla mít kapacitu 90.000 tun ročně, výhledově i dvojnásobnou. Zastupitelstvo obce už předtím se vstupem do společnosti pro výstavbu spalovny souhlasilo, obyvatelé si však vynutili místní hlasování a záměr odmítli. O rok dříve spalovnu v referendu odmítla také sousední obec Čeperka.

Odmítavé stanovisko obce je stále v platnosti. Jak v minulosti řekl starosta Pavel Kohout, dokud lidé nerozhodnou v referendu jinak a nepřehodnotí své stanovisko, je pro něj původní výsledek závazný.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.4.2020 16:42
Spalovna směsného komunálního odpadu ,v souměstí Pardubice-Hradec Kr. pro výrobu elektřiny a tepla ,je jedním z nejlepších řešení.
Výhodné pro města, výhodné pro firmu a světe div se, výhodné i pro občany.
Nevím, když se řekne spalovna , proč se nechají obyčejní lidé oblbnout hesly jak je to strašné, neekologické a já nevím co .
Pokud by investor nebyl škrt, vedení měst myslelo i na lidi a dali dohromady skutečně dobrý byznys plán pak jsem přesvědčený, že by se s lidmi dalo rozumně mluvit.
Ale musí na tom vydělat všichni, jinak ani náhodou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist