Energetici dostanou povolenky zdarma, podle aktivistů stát přijde o desítky miliard
Na pořadu středečního jednání vlády bylo, zda povolenky do roku 2020 přidělí zdarma, nebo nabídne k prodeji v aukci. Rozhodla se pro bezplatné přiděleni 39 % ze všech 640 milionů povolenek pro český průmysl. Zbylé povolenky budou prodány v aukci. Energetické firmy bezplatně získají 17 % z celkového objemu, což představuje 108 milionů povolenek v hodnotě 47,5 miliardy korun. V roce 2013 to bude 27 milionů povolenek a jejich množství bude každoročně klesat až na nulu v roce 2020.
Podle ministra Tomáše Chalupy (ODS) ale investice do ekologických opatření, které firmy musí provést, budou převyšovat hodnotu povolenek. "Firmy se zavázaly investovat 138 miliard korun," prohlásil na tiskové konferenci Tomáš Chalupa. Firmy povolenky reálně dostanou až poté, co investice dokončí. Pokud by se tak nestalo, musí si je nakoupit v aukci.
Peníze získané z aukcí půjdou podle evropských pravidel z poloviny do státního rozpočtu a z druhé poloviny do ekologických opatření. Jak by využití mělo vypadat, rozhodne vláda začátkem příštího roku. Podle Chalupy se počítá s tím, že část by se měla investovat do zlepšování energetické účinnosti budov.
Máme vládu, která by se rozdala
„Jsme svědky dlouhodobé integrace ministerstva životního prostředí a ministerstva průmyslu a obchodu,“ komentoval fakt, že o povolenky zdarma požádalo MŽP Jiří Šrytr z Ekologického právního servisu (EPS). MŽP se hájí, že díky emisním povolenkám zdarma budou mít energetici povinnost investovat do ekologických opatření, podle EPS by ale tyto investice musely firmy provést, i kdyby povolenky zdarma nezískaly.
Podle aktivistů zůstala nevyužitá možnost, aby peníze za prodané povolenky mírnily rozpočtové škrty vlády a pomáhaly prostřednictvím programu podobného Zelené úsporám snižovat domácnostem náklady na vytápění. „Jsme hrdí na to, že žijeme ve státě, jehož vláda by se rozdala,“ řekl ironicky Karel Štědrý z nevládní organizace Chudým brát a bohatým dávat.
Situace vedla EPS k sepsání petice a sehrání divadelní scény přímo před Strakovou akademií a zraky několika policistů a pár kolemjdoucích. Aktivisté, převlečeni za „běžný lid“ donesli před vládu obrovský balík, který symbolizoval sumu 50 miliard v tisícikorunových bankovkách. Chtěli „dárek“ předat ministrům, kteří se sem právě sjížděli na jednání, nakonec ale přišel jen zástupce tiskového střediska. Obrovský balík sice formálně převzal, nechal jej však stát na ulici a odešel zpět do budovy.
Strana zelených: Je to krádež za bílého dne
Iniciativa Šance pro budovy, založená Českou radou pro šetrné budovy a Centrem pasivního domu, již dříve prohlásila, že by se peníze získané z prodeje emisních povolenek měly investovat do programu, který pomůže lidem dosáhnout úspor energie v budovách. Koordinátor iniciativy Petr Holub řekl, že by vláda měla dát tyto miliardy lidem, kterým tak pomůže ke kvalitnímu, nízkoenergetickému úspornému bydlení, a ne energetickým firmám.
Strana zelených upozornila, že prostředky, které lze získat aukcí povolenek, „zoufale scházejí v sociální oblasti, ve školství i jinde“. „Povolenky zdarma jsou okradením občanů vládou za bílého dne,“ volil ostrá slova předseda Strany zelených Ondřej Liška. Vláda se prý očividně neumí chovat ekologicky ani ekonomicky, když se rozhodla nedat peníze k dispozici občanům, aby své budovy udělali méně energeticky náročné a radši upřednostnila energetické giganty.
Proti udělování povolenek zdarma byl také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který chtěl získat peníze do státního rozpočtu. Naopak například prezident Václav Klaus již v minulém týdnu prohlásil, že emisní povolenky jsou nesmysl a jejich zpoplatnění je nesmysl na druhou.
Giganti: Povolenky zdarma jsou nutnost
Jiný názor na celou věc mají energetické společnosti, které povolenky zdarma získaly. ČEZ již dříve prohlásil, že povolenky zdarma potřebuje, aby nemusel zvyšovat cenu energie. Cena silové elektřiny se ale utváří na energetické burze v Německu a společnosti na západ od nás budou po roce 2013 povolenky dražit, vysvětluje EPS. "Cena povolenek tedy bude v cenách elektřiny započtena, ať je má výrobce zdarma nebo ne,“ oponuje Šrytr.
Stejně tak je prý nesmysl tvrzení předsedy Teplárenského sdružení a bývalého premiéra Miroslava Topolánka, že povolenky zdarma jsou existenční nutnost. Povolenky zdarma totiž teplárnám prý přijdou vhod, aby mohly provést nutné investice vedoucí ke snižování emisí.
Vláda si dala také za úkol najít cestu, jak získat dostatek uhlí pro centrální zásobování teplem bez toho, aby byly prolomeny ekologické limity těžby. Řešila i zdanění fosilních paliv. To by podle aktuálně projednávané evropské směrnice mělo být v jednotné výši 20 euro na tunu. ČR chce ale uvažuje požádat o výjimku. "Částka, o které uvažujeme, by měla být zhruba třetinová," prohlásil ministr Chalupa. Zdanění dopadne na střední a malé zdroje i na domácnosti, které topí fosilními palivy s výjimkou zemního plynu.
Podle vlády by měla daň zlepšit ovzduší v obcích, kde se lidé kvůli cenám plynu vrací k topení nekvalitním uhlím. „Jen v Moravskoslezském kraji je šedesát tisíc takových domácností,“ říká Tomáš Chalupa. Aktivisté ale kritizují fakt, že zatímco velké firmy dostanou povolenky zdarma, daň dopadne plošně na všechny domácnosti.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Zelená úsporám stimuluje ekonomický růst - 22. 9. 2011 - niiS tím snižováním uhlíkových emisí bych si nebyl až tak jistý. Jeden známý získal podporu ZU pro svůj pasivní dům, ovšem díky skutečnosti, že z něj každý den dojíždí 40 km nepříliš úsporným autem do práce znamená, že výsledek je horší, než kdyby bydlel v neúsporném domě v docházkové vzdálenosti od práce.Tak pak mi přijde, že jsou to (u podobných případů) vlastně promrhané peníze, které jen přiživují suburbanizaci a tím pomáhají zadělávat na pořádný průšvih v budoucnosti. |