Energetické úspory památkových a veřejných budov podpoří dotace MŽP
"V ČR je velké množství památkově chráněných budov, které dosud neměly šanci čerpat podporu na energetické úspory. Díky těmto investicím budou moci obce, kraje, města a další subjekty napříč Českou republikou provést nákladné renovace památkových a architektonicky cenných budov, a přitom tolik nezatížit obecní rozpočty. Ušetří ale i z dlouhodobého hlediska. Snížením energetické náročnosti budovy uspoří na provozních výdajích, zvýší kvalitu interiéru, posílí schopnost budovy adaptovat se na změnu klimatu. Zároveň přispějí k zachování našeho kulturního dědictví,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
"Zvláště pak u památkově chráněných budov je nutno zdůraznit, že energetických úspor lze docílit i šetrnými způsoby, tak aby nebyla poškozena architektonická unikátnost budov a jejich fasád. U památkově chráněných budov lze zateplit například strop nebo podlahu, určitě se ale nebavíme o zateplení fasády polystyrenem," řekl Hladík.
O podporu se mohou ucházet například obce, města, kraje, veřejnoprávní instituce, příspěvkové či státní organizace, školy, nadace a další. Výzvy jsou nesoutěžní, projekty se tedy posuzují průběžně podle data podání žádosti.
Žádosti lze podávat webu zadosti.sfzp.cz do 29. února 2024. Výše podpory se vypočítává z jednotkových nákladů u každého opatření a pohybuje se zhruba od 40 do 75 procent podle rozsahu renovace budovy. Peníze půjdou z Modernizačního fondu, který čerpá finance z výnosů emisních povolenek.
"Na území Prahy podpoříme úsporné rekonstrukce nejen památek, ale i dalších budov sloužících k potřebám veřejnosti, jako jsou školy, nemocnice, kulturní či sportovní zařízení. Na rozdíl od všech ostatních oblastí republiky totiž v hlavním městě nemohou čerpat podporu na revitalizace budov z Operačního programu Životní prostředí, kde jsou aktuálně otevřeny obdobné výzvy. Stejnou příležitost tak nyní mají veřejné subjekty v celé České republice,“ řekl Hladík.
Renovací veřejné budovy se má docílit úspora minimálně 30 procent energie z neobnovitelných zdrojů. U památek je podmínka úspory snížena na minimálně deset procent, protože jsou u nich možnosti úprav složitější. Dotaci lze využít třeba na zateplení budovy a následné stavební úpravy konstrukcí, rekonstrukce otopných soustav nebo instalace řízeného větrání.
reklama