ENN: Mexiko ukončilo výrobu látek poškozujících ozónovou vrstvu Země
Poslední dávka chlor-fluoruhlovodíkových chemikálií (CFC), uměle vyrobených látek, které se používají v rozprašovačích, mrazících látkách a klimatizaci, opustila brány továrny na severu země minulý měsíc. CFC (takzvané tvrdé freony) jsou podle vědců zodpovědné za ubývání ozónové vrstvy. "Mexiko je průkopníkem v ochraně ozónové vrstvy a za posledních patnáct let snížilo používání CFC o 90 %," prohlásil ministr životního prostředí v chemické továrně Cydsa v Monterey. Cydsa, průmyslová skupina vyrábějící chemikálie a umělá vlákna, byla největším výrobcem freonů pro celou Latinskou Ameriku.
Mexiko je jednou ze 189 zemí, které v roce 1987 podepsaly Montrealský protokol, dohodu, podle které se má úplně ukončit používání a výroba freonů do roku 2010. Ministr Tamarago řekl, že všechny chladničky, jak pro domácnost, tak pro komerční použití, vyrobené pro roce 1997 nevyužívají CFC, hnací látky ve sprejích byly nahrazeny alternativními látkami a výrobci polyetylénové pěny také přestali používat freony.
Podle Sidi Sir Ahmeda, ředitele ekologického programu Organizace OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO), se díky opatřením přijatým v Mexiku snížila celosvětová produkce freonů o 12 %. "Mexiko je první rozvojová země, která zcela zastavila výrobu CFC a splnila svůj závazek velice účinně a rychle," říká Sidi Sir Ahmed. Navzdory pochvalám však Mexiko musí ještě vyřešit velký problém se stávajícími chladícími zařízeními, které používají freony. Kvůli tomu vytvořilo ministerstvo životního prostředí systém recyklace a sběrných míst a velice pečlivě sleduje firmy, které by mohly vyvážet nebo dovážet výrobky obsahující CFC. Na druhou stranu nabízí technickou i finanční pomoc společnostem, které chtějí nahradit staré chladící systémy novými, které používají látky neškodné ozónové vrstvě.
Ozónová vrstva ve výšce mezi 16 až 40 kilometry nad povrchem zeměkoule se dlouhodobě ztenčovala a nad Antarktidou se rozevřela ozónová díra. Od sedmdesátých let varovali odborníci, že člověkem vytvořené látky poškozují vrstvu atmosféry, která chrání před nebezpečným ultrafialovým zářením. Podle vědců bude trvat ještě dvacet let, než se kvalita ozónové vrstvy znatelně zlepší, úplné navrácení do původního stavu se dá očekávat kolem poloviny století.
Podle článku Associated Press na serveru Environemental News Network 12. 09. 2005.
reklama