https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/envirofest-vznikl-jako-reakce-na-havarii-na-rece-becve-ted-chce-propagovat-udrzitelny-zivotni-styl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Envirofest vznikl jako reakce na havárii na řece Bečvě, teď chce propagovat udržitelný životní styl

10.9.2023 00:50 | DOLNÍ KOUNICE (ČTK)
Hrad a zámek Dolní Kounice.
Hrad a zámek Dolní Kounice.
Foto | Stanislav Dusík / Wikimeda Commons
Ekologický festival Envirofest, který se celý tento víkend koná na hradě v Dolních Kounicích na Brněnsku, chce návštěvníky inspirovat k udržitelnému životnímu stylu. Dosud se festival konal pokaždé na jiném místě, v budoucnu by měl mít stálé dějiště, řekl jeden z pořadatelů festivalu Zbyněk Hanko.
 

"Festival se koná potřetí a v průběhu času se proměnil jeho koncept. Původně vznikl jako reakce na havárii na řece Bečvě a dával najevo hlavně nesouhlas s tím, že se takové věci dějí a nikdo se nim nepřizná. Od loňského roku jsme se ale posunuli od onoho nesouhlasu k pozitivnějšímu přístupu. Chceme ukazovat, že ekologická řešení a přístupy mají smysl a že jde o nejvýhodnější životní styl," přiblížil Hanko.

Program tak nenabízí pouze hudební vystoupení, ale také řadu přednášek, workshopů a diskusí na téma ekologie, udržitelného životního stylu, ale také například psychologie. "Zajímá nás hledání cesty, jak tady spolu žít. Společně s přírodou, ale také jeden s druhým. Chápeme to tak, že ekologii lze vidět jako vnější i vnitřní, tedy nejen jako vztah lidí k přírodě, ale také jako vztahy mezi lidmi i člověka k sobě samému," doplnil Hanko.

Pořadatelé vítají, že lidé na festival mohou dojet vlakem a návštěvníky vybízejí k tomuto způsobu cestování. Pokud chtějí přijet autem, žádají je, aby automobil plně obsadili lidmi. Místní obyvatelé mají vstup na festival zdarma. Hluk ustane ve 22:00, zábava však bude pokračovat. "Hlasitou hudbu nahradilo tiché disco, kdy lidé mají na uších bezdrátová sluchátka a hudba zní místo reproduktorů jen ve sluchátkách," vysvětlil Hanko. Podle něho návštěvníci, kterých přijelo na festival do Dolních Kounic několik stovek, na místě mohou obdivovat také 800 let starý hrad a jeho okolí.

První ročník festivalu v roce 2021 se konal ve Valašském Meziříčí, loňský ročník v Hustopečích nad Bečvou. Zda Envirofest i pro další rok zůstane v Dolních Kounicích zatím pořadatelé nevědí, do budoucna by ale chtěli festival pořádat opakovaně na stálém místě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

10.9.2023 05:05
Hezká věc. Jenom si musí nejenom pořadatelé uvědomit, že to lze pořádat při dobře fungující ekonomice státu, že.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.9.2023 10:17 Reaguje na smějící se bestie
A to vyžaduje velmi levné energie.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.9.2023 09:26
"...chce návštěvníky inspirovat k udržitelnému životnímu stylu."

A má vůbec někdo představu, co udržitelný životní styl na globalizované planetě s 8 miliardami lidí vůbec představuje? Že přijedu na fesťák vlakem? A provozovat železnici, to je udržitelná činnost?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist