Etiopie plánuje do čtyř let vysázet 20 miliard stromů
Východoafrická země tak navazuje na loňskou akci, kdy byly během několika měsíců zasazeny zhruba čtyři miliardy sazenic prakticky ve všech koutech země. Z toho 353 milionů během jediného dne, což představovalo rekord, který dosud s 50 miliony sazenic držela Indie. Zavřít kvůli tomu musely načas etiopské státní úřady i školy. Podle vládních údajů se 84 procent z loňských sazenic ujalo.
Vláda si letos vytkla ještě ambicióznější cíl a do konce července, kdy začíná ustávat období dešťů, chce v rámci akce s názvem Zelené dědictví stihnout zasadit do země na pět miliard stromků.
Etiopie současně patří k zemím, které jsou nejvíce ohroženy změnou klimatu. Čelí i dalším ekologickým problémům, jako je půdní eroze, odlesňování, rozšiřování pouští, znečištění vody i vzduchu či opakovaná sucha a záplavy.
Etiopská populace rychle roste a momentálně čítá 105 milionů obyvatel. Podobně rychlý růst zažívá i hospodářství, byť celkově se Etiopie stále řadí k ekonomicky méně rozvinutým státům.
OSN, která plán na zalesňování podporuje, uvádí, že zatímco na začátku 20. století tvořily lesy až 35 procent plochy této východoafrické země, v roce 2000 byla zalesněna pouze čtyři procenta krajiny.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Pavel Hanzl
9.6.2020 08:49 Reaguje na Karel ZvářalJá se ale dost obávám, že je to nesmysl celý a těch 40 miliard tun emisí CO2 každý rok má daleko větší sílu, než biotická pumpa nebo integrál TSI.
Robert Jirman
9.6.2020 08:17Pavel Hanzl
9.6.2020 08:44 Reaguje na Robert JirmanKdy vzali miliardy sazenic?