https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/etna-chrlila-lavu-do-vysky-150-metru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Etna chrlila lávu do výšky 150 metrů Video

27.8.2018 00:24 (ČTK)
V noci na pátek začal po 17 měsících chrlit lávu sicilský vulkán Etna.
V noci na pátek začal po 17 měsících chrlit lávu sicilský vulkán Etna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V noci na pátek začal po 17 měsících chrlit lávu sicilský vulkán Etna. Záběr nočních erupcí v pátek zveřejnil list La Repubblica. Sopka se podle italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (INGV) k životu probudila už na konci července. Láva z ní však začala tryskat až ve čtvrtek večer, a to až do výšky 150 metrů.
 

Na dvou místech se z jednoho ze čtyř kráterů sopky vylily dva proudy lávy, které se ale zastavily po několika stovkách metrů. "Celý ten úkaz se odehrál v noci a s úsvitem už silně slábl, dokud se docela nezastavil," vysvětlil vulkanolog Boris Behncke z INGV. V pátek ze sopky stoupala několik set metrů vysoká oblaka popelu. Zatím nebyla nařízena evakuace okolních obcí.

Poslední erupce Etny se udála loni na jaře. Sopka je stará půl milionu let, ale stále je jedním z nejaktivnějším vulkánů Evropy. Tyčí se do výše 3300 metrů, takže je nejvyšší aktivní sopkou kontinentální Evropy.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist