https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-rozda-mladym-lidem-60.000-jizdenek-aby-poznavali-evropu-vlakem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU rozdá mladým lidem 60 000 jízdenek, aby poznávali Evropu vlakem

14.10.2021 01:18 | BRUSEL (ČTK)
Letos se nabídka týká lidí narozených od 1. července 2001 do 31. prosince 2003. Na registraci do soutěže mají ode dneška dva týdny.
Letos se nabídka týká lidí narozených od 1. července 2001 do 31. prosince 2003. Na registraci do soutěže mají ode dneška dva týdny.
Cestovat až 30 dnů zdarma po Evropě mohou mladí lidé, kteří se přihlásí do soutěže vypsané Evropskou komisí. V rámci projektu Discover EU rozdá Evropská unie osmnácti až dvacetiletým lidem 60 000 vlakových jízdenek platných na území všech 27 členských států. Jednotlivé země dostanou pro své mladé obyvatele přidělen počet lístků v poměru k celkovému počtu obyvatel EU.
 

Jízdenky budou platit od března příštího roku do února 2023. V této době si jejich majitelé budou moci vybrat až 30 dní bezplatného cestování po Evropě. Kvůli možným covidovým omezením budou jízdenky pružné a datum odjezdu půjde měnit až do dne cesty.

"Komise vyhlásila rok 2022 Evropským rokem mládeže. Při této příležitosti se rozbíhá další kolo soutěže Discover EU, která tentokrát v ještě větším měřítku mladým lidem umožní cestovat vlakem, rozšířit si obzory, obohatit se o nové zkušenosti a poznat ostatní Evropany při cestách po železnici," uvedla eurokomisařka pro kulturu, vzdělání a mládež Marija Gabrielová a připomněla, že projekt navržený Evropským parlamentem funguje od roku 2018.

Letos se nabídka týká lidí narozených od 1. července 2001 do 31. prosince 2003. Na registraci do soutěže mají dva týdny. Úspěšní žadatelé mohou cestovat samostatně nebo v maximálně pětičlenných skupinkách. Zapojit se mohou i lidé se zvláštními potřebami, kterým EU uhradí například náklady na doprovod či asistenčního psa.

"Je to příležitost pro mladé lidi poznat, jak komfortní, pohodlné a rychlé může cestování ve vlacích být. Budoucnost cestování je na kolejích," prohlásil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, podle něhož má Česko v rozvoji železniční sítě proti dalším zemím EU co dohánět a bude to úkol pro novou vládu.

Jízdenky Discover EU sice platí především na železnici, ve výjimečných případech však podle komise bude možné využít autobusů, trajektů či letadel. Cílem je, aby mohli cestovat lidé ze všech míst EU včetně těch, kam železnice nevede.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

14.10.2021 05:49
Do očí bijící diskriminace kvůli věku.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.10.2021 08:02 Reaguje na Jirka Černý
kde je Jourová? kvůli vládám v Maďarsku či v Polsku se znečistí na místě ale že ta jejich unie porušuje vlastní pravidla je v pohodě...asi by to stálo za srandu tu bandu bruselskou zažalovat z ageingu
Odpovědět
kk

karel krasensky

14.10.2021 08:07
Co mi to přípomíná.Kdysi snad jezdily z tehdejšího ČSSR vlaky družby do SSSR kde seděli vzorní svazaci a komunisté
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.10.2021 09:33
Ano, na cestování mezi centry větších měst je to často docela dobrá varianta. Jen je bohužel většinou poměrně drahá a třeba pro cestování s dětmi i dost nepohodlná.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist