Eukalypty prales nenahradí, i když je jejich těžba udržitelná
Když náhodou máte pár milionů nazbyt a nechcete, aby ležely ladem, můžete je zkusit s přislíbenou návratností investovat. A protože je životní prostředí v trendu, vložíte peníze do projektu, který se životnímu prostředí snaží neškodit a pomáhat.
Třeba do brazilské společnosti Fibria, která se po fúzi s Suzano Papel e Celullose stala světovou jedničkou v byznysu s eukalyptovou buničinou. V roce 2017 svou ekoreputací získala investice ve výši 700 milionů dolarů. Sympatických 459 milionů z toho vložila do správy lesů k udržitelné produkci buničiny a nějakých 22,5 milionů pak do obnovy původních lesů, podpory biodiverzity a ochrany vodních zdrojů. Že to zní to rozumně? Jenom zní.
Plantáž za cizí peníze
Předně, ty lesy k udržitelné produkci buničiny jsou vlastně obří eukalyptové plantáže, které z velké části vznikly na místě již vyklučených pralesů. A jak tušíte, poněkud žíznivá hospodářská monokultura původní prales nenahradí. Fibria si tedy penězi získanými z investic „na dobrou věc“ jen rozšířila budoucí zásoby surovin, na úkor přírodě a dárcům.
Podobně neslavné je to se vsazováním eukalyptových semenáčků do předčištěného lesa. Původní porost, který je teď chrání, totiž bude poškozen, při jejich těžbě za pár let. To, že Fibria zlomek částky proinvestovala do skutečné obnovy pralesů, na tom moc nezmění. Zvlášť, když vezmeme v potaz, že do doby, než se rozběhne byznys z vlastních plantáží, skupovala dřevo z těžených pralesů, aby pokryla rostoucí poptávku.
Fibria se přitom veřejnosti prezentuje jako společnost, která pečuje o přírodu a snaží se výsadbou rychle rostoucích stromů přispět k boji proti klimatickým změnám. V květnu 2018 ve své zprávě zmiňuje, že napříč 537 hektary udržitelných lesů jedné takové spravované plochy „vytáhla“ z atmosféry 65 175 tun oxidu uhličitého. Což je údaj, který odborníci zpochybňují. „To by bylo kolem 121,4 tun na hektar a rok, což je krajně nereálné,“ říká například Jeremy Woods, profesor přednášející bioenergetiku na britské Imperial College. „Údaje mezi 36-30 tunami jsou očekávání bližší.“
Eukalypty v pořádku nejsou. A zelené investice?
Problém není jen v metodice, jakou společnost Fibria dospěla k hezkým číslům. Její produkční lesy totiž nikdy nebudou uhlík vázat tak dlouho, jako pralesy. Vlastně, za 15 až 20 let budou vykáceny, a tím nastřádaný uhlík v biomase a půdě uvolní. Těžko se tedy dá hovořit o nějaké efektivní náhradě za divokou džungli. Další komplikace se pak pojí s devastací půdy narušením vodního režimu v regionu, protože eukalypty skutečně rostou jako z vody.
Na tom, jestli tento model udržitelné těžby skutečně dostává svému jménu, se neshodnou ani znalci obhajující koncept ekologické certifikace a nejrůznějších zelených ochranných známek. Pochybnosti mají lidé z Mezinárodní organizace pro standardizaci, kteří udávají globální standardy ISO, nebo kontroloři z Evropské unie. Je prý otázkou, jestli koncept tzv. etických investic může mít v tomto případě – pěstování a těžby stromů kvůli buničině - vůbec nějaký pozitivní vliv na životní prostředí.
Přesněji: Etičtí investoři největšího světového producenta eukalyptové buničiny si tak mohou myslet, že svými penězi pomáhají životnímu prostředí. V lepším případě má ale způsob hospodaření společnosti Fibria nulový pozitivní, nebo dokonce záporný dopad na životní prostředí.
Pokud například používáte kapesníčky Kleenex nebo Andrex, které z eko-buničiny Fibria vznikají, můžete si s nimi teď setřít slzu z oka.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Jiří Svoboda
24.7.2019 14:09Co se vlastně Fibrii vytýká? Že na pozemních po vyklučených pralesech pěstuje plantážním způsobem rychle rostoucí eukalipty a dělá z nich pro miliardy lidí potřebné papírové kapesníky? Fibria využívá pro produkci potřebné suroviny minimum zemědělské plochy a maximalizuje ukládání CO2 do dřevní hmoty eukaliptů. Poté je ta dřevní hmota využita na výrobu kapesníků a po jejich zetlení či spálení se CO2 zase uvolní. To je z hlediska CO2 bilance zhruba neutrální, stejně jako vlasní existence pralesa, akorát z pralesa nejsou ty potřebné kapesníky. Co lze dělat z ekologického hlediska lépe?
Jana Franková
31.7.2019 09:50 Reaguje naKarel Zvářal
24.7.2019 15:23Jan Škrdla
24.7.2019 22:26 Reaguje na Karel ZvářalNěco podobného dělá nějaký "homo sapiens" a právě se blíží okamžik kdy ta větev upadne. Smát se tomu může pořádný masochista.
Anyr
24.7.2019 20:33Obhajovat kácení stromů pro to, aby se do nich smrkalo, pro užívání na toaletě nebo pro PAPÍROVÉ UTĚRKY - to je vrchol debility.
Nechápejte mne špatně, toaletní papír používám, ovšem výhradně recyklovaný, tzn. že strom byl primárně využit pro bohulibější věc a následně recyklován až na úroveň toaletního papíru (tedy pokud se nepletu, papír byl recyklován několikrát). Ale opravdu jsem ještě neviděl papírový kapesník, papírovou kuchyňskou utěrku nebo dětskou plenu, která by byla vyrobená recyklací papíru (čímž netvrdím, že neexistují, jen poukazuji na jejich absenci v mém širokém okolí).
Nu a pokud lidstvo nemá dostatek rozumu, má zasáhnout vláda a silně omezit (Bůh mi odpusť) utírání posraných prdelí do běloskvoucích a navoněných toaletních papírů, protože se u toho nějaký kretén cítí dobře. A používat papírové kapesníky? Omfg, jaký je pro to důvod? Další snižování imunity lidí, nebo že to vypadá... nevím... na úrovni? Že je lepší během sezéony jaro-podzim každé odpoledne venku zaplnit koš na hřišti bílým papírem, protože jste si svým chováním vyrobili alergické děti, než nosit po kapsách kapesníky z bavlny, protože to je "fuj"? A to vůbec nemluvím o tom, že se ty vaše pitomé kapesníčky balí do plastu.
No, zase se rozčiluju zbytečně. To je igem a jeho i(=e)gokecama. :D Ještě štěstí, že na "mé" stromy my debilové sahat nemohou.
S kapesníčky Vás ovšem zklamu. Smrkám do papírových, ty látkové (posmrkané) mě nějak odpuzují. Dokonce když se ty papírové poprvé objevily, bral jsem to jako pokrok a látkové jsem si odnesl do dílny jako čisticí hadry (v tomto bodě ještě bavlnu nic nepřekonalo).
Jan Škrdla
24.7.2019 22:42Jinak co se produkce týče, tak ta plantáž vede, ale z hlediska biodiverzity, ekologické stability nebo protierozní ochrany dostává těžko na frak.
Taky je chybou soustředit se na jednu dřevinu (nebo rod), navíc pocházející z jiného kontinentu. V případě, že se do dané oblasti rozšíří kalamitní škůdce, tak budou s tím eukalyptem v háji.