https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eurobarometr-zkoumal-nazor-obcanu-unie-na-otazky-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eurobarometr zkoumal názor občanů Unie na otázky energie

11.3.2003 15:15 | Praha/Brusel (EkoList)
Jak si občané EU představují budoucnost Unie co se týká energetiky? Tohoto tématu se týkal rozsáhlý výzkum Eurobarometru s názvem "Energie: problémy, možnosti a technologie", prováděný mezi 16 000 občany z 15 členských států. V každé zemi byl osloven vzorek přibližně tisíce občanů nad 15 let, kromě Německa, kde tazatelé zpovídali tisíc občanů v tzv. starých spolkových zemích a tisíc v nových spolkových zemích, a Velké Británie, kde bylo osloveno ještě 300 lidí v Severním Irsku.
 

„Všichni víme, že spotřeba energie je na vzestupu, a že tento růst není dlouhodobě udržitelný, ale přesto nechceme měnit své zvyky. To je energetický paradox,“ říká komisař pro výzkum Philippe Busquin, pro jehož ředitelství byl průzkum vypracován. „Evropané vidí nutnost ve vývoji nových zdrojů energie, v obnovitelných zdrojích a jaderné fúzi. To je signál pro pokračování a posílení výzkumných aktivit na národní i evropské úrovni,“ domnívá se komisař Busquin.

Občané mají podle průzkumu velmi vágní představu o rozložení spotřeby energie a zvláště podceňují množství energie užívané dopravou. Představu o spotřebě o něco bližší realitě mají spíš lidé v severní části Unie, zejména v Dánsku a Nizozemí (tam však mnoho lidí přecenilo roli obnovitelných zdrojů v celkové spotřebě). Úroveň vzdělání a sociálního zázemí hraje roli v povědomí a odezvě na environmentální témata.

Co se týče struktury zdrojů energie ve vlastní zemi, většinou respondenti věděli, do jaké míry je jaký zdroj využíván. S výjimkou jaderné energie, u níž bylo 32 procent lidí přesvědčeno, že je využívána „hodně“, i když ve skutečnosti čítá jen 10 procent z celkového množství.

Téměř devět z deseti oslovených občanů vnímá globální oteplování a klimatické změny jako vážný problém vyžadující okamžité řešení. Tři čtvrtiny lidí vědí, že fosilní paliva přispívají významně ke klimatickým změnám, avšak 47 procent respondentů se domnívá, že k nim významně přispívá i jaderná energie.

Nejvíce by se lidé chtěli dozvědět, jak ušetřit energii v domácnosti a jak v domácnosti použít nové zdroje energie (42 %), pak o alternativách k benzinovému nebo naftovému pohonu 39 %), bezpečnosti jaderných elektráren (36 %), posunech v oblasti nových forem energie (27 %) atd.

V Evropské unii jako celku 85 procent dotázaných uznalo, že nemají povědomí o výzkumných aktivitách EU ve vztahu k energii. Jediné oblasti, o kterých se zmínili (nebo spíš o které mají zájem) byly obnovitelné zdroje energie a čistší dopravní prostředky. Hlavním zdrojem informací pro dotázané je televize (80 %), noviny (47 %) a rozhlas (27 %). Internet zmínilo jen deset procent respondentů.

Ochrana životní prostředí a udržení nízkých cen pro spotřebitele jsou nejvyšší priority občanů EU v energetické politice. Obnovitelné zdroje energie jsou vnímány většinou dotázaných jako nejlevnější, nejlepší pro životní prostředí, a v menší míře i jako nejefektivnější. I do budoucna (za 20 nebo 50 let) vidí možnosti v preferování obnovitelných zdrojů, i když většina z nich počítá s nutností používat více zdrojů energie.

Postoj dotázaných k výrobě energie jadernou fúzí ukazuje, že přestože je podáno v úvodu vysvětlení otázky, je složité pro veřejnost toto téma pochopit. Přesto 59 procent lidí věří, že je nutno více výzkumu k potvrzení jejího potenciálu. EU hodlá do výzkumu jaderné fúze investovat 750 milionů eur v příštích čtyřech letech.

Ohledně bezpečnosti existuje obrovská poptávka po opatřeních na ochranu jaderných elektráren. Další je nezávadnost potravin, bezpečnost při práci a v průmyslu. Podle autorů průzkumné studie paradoxně veřejnost vyžaduje větší politickou aktivitu v oblasti jaderné energie (která má na svědomí nejméně životů a poškození lidí či majetku), zatímco nevolají po aktivitě na vypořádání se nehodami na silnicích, které způsobují mnohem více škod.

Většina občanů EU se domnívá, že největší dopad na ušetření energie by mohlo mít chování průmyslu. Také žádají pro průmysl přísnější regulaci a kontrolu. Co se týče dalších opatření k úsporám energie, veřejnost dává přednost takovým, které neukládají nějaký závazek jednotlivcům. Čtvrtina by ale snesla přísnější pravidla pro automobily a izolaci budov.

Asi dvě třetiny dotázaných by rádi dělali v budoucnu více pro úsporu energie, raději se však zaměřují na domácnost než na dopravu. Spotřebitelé v severní Evropě - více než jedna třetina z celku - by byli ochotni platit víc za energii z obnovitelných zdrojů, také na její další vývoj dávají největší důraz (zejména ve Švédsku). Podobná část lidí bere v úvahu energetickou spotřebu při nákupu nového vybavení do domácnosti. Naproti tomu jihoevropští konzumenti by dali přednost vývoji nových technologií.

Celý průzkum si můžete stáhnout na adrese: http://europa.eu.int/comm/research/energy/index_en.html


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist