https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-jednali-o-postoji-k-zakonu-o-energeticke-ucinnosti-budov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové budovy v EU by od roku 2028 měly být bezemisní, shodli se europoslanci Aktualizováno

14.3.2023 18:37 | ŠTRASBURK (ČTK)
Návrh počítá s tím, že pokud se má sektor stavebnictví stát do roku 2050 klimaticky neutrálním, měly by mít všechny nové budovy od roku 2028 nulové emise. Stávající obytné budovy by musely do roku 2030 získat alespoň energetickou klasifikaci stupně E a do roku 2033 stupně D, a to na stupnici od A do G.
Návrh počítá s tím, že pokud se má sektor stavebnictví stát do roku 2050 klimaticky neutrálním, měly by mít všechny nové budovy od roku 2028 nulové emise. Stávající obytné budovy by musely do roku 2030 získat alespoň energetickou klasifikaci stupně E a do roku 2033 stupně D, a to na stupnici od A do G.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Europoslanci dnes přijali návrh nových opatření, která mají podpořit renovace budov v Evropské unii. Všechny nové budovy by od roku 2028 měly být podle návrhu bezemisní a některé již stojící budovy by musely projít renovací. O finální znění právního předpisu zatím nejde, o tom bude Evropský parlament (EP) jednat s členskými státy.
 
Navrhovaná revize směrnice o energetické náročnosti budov má za cíl snížit emise, vytvořit nová pracovní místa, omezit energetickou závislost na ruských fosilních palivech i snížit účty za energie. Kritikové však návrh odmítají jako nepřijatelný pro malé podniky a rodiny. Budovy jsou v unijním bloku podle Evropské komise (EK) zodpovědné za 40 procent spotřeby energie a za 36 procent emisí skleníkových plynů.

Pokud se členské státy zastoupené v Radě EU s parlamentem na aktuálním znění dohodou, budou muset mít všechny nové budovy od roku 2028 nulové emise a být vybaveny solárními technologiemi, pokud to bude technicky proveditelné a ekonomicky vhodné. Ve znění návrhu jsou již nyní výjimky, například pro historické budovy.

Obytné budovy by podle návrhu měly do roku 2030 dosáhnout minimálně třídy energetické náročnosti E a do roku 2033 pak třídy D, a to na stupnici od A do G, přičemž G označuje 15 % energeticky nejnáročnějších budov daného členského státu. I tato část opatření počítá s jistými výjimkami a posunutými lhůtami.

Návrh ale podle kritiků nebere dostatečný ohled na menší podniky a rodiny. Za nereálná označila opatření i česká místopředsedkyně EP Dita Charanzová (ANO). "(V opatření) chybí finanční řešení na podporu instalování solárních panelů a také chybí alternativní zdroje v případě zrušení topení fosilními palivy. Musíme si říct, co je skutečně reálné, abychom svými rozhodnutími finančně nezatížili občany," uvedla Charanzová v prohlášení.

Podle českého europoslance Alexandra Vondry (ODS) z frakce konzervativců je opatření "komunistickým" řešením. "Já bych rád, aby řešení tohohle problému bylo kapitalistické a člověk měl možnost volby. Tohle jsou zase nějaké příkazy a zákazy," řekl Vondra.

Mírnější byl ve své kritice český europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO), který uvítal, že směrnice by zefektivnila provoz administrativních budov větších podniků, což by podle něj vedlo ke snížení emisí. "Nepřijatelné však je, abychom stejná přísná pravidla aplikovali na rodinné bydlení. To by mohlo vést ke skokovému nárůstu nájmů a cen bydlení, což si v současné situaci nemůžeme dovolit," řekl Kovařík.

Pro opatření naopak zvedl ruku český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) z frakce Zelených, podle kterého by pro majitele nemovitostí představovalo logickou investici. "Investice to bude v tom smyslu, že když velmi neúčinný dům zateplíme, tak náklady na to vydané se nám za nějakých deset let vrátí v úsporách za energie...pokud sám majitel budovy nebude mít zdroje, aby to financoval sám, je tu Evropská investiční banka, která na tyto aktivity poskytne komerčním bankám v jednotlivých státech úvěr a od těch si pak cíleně půjčí lidé. Člověku, který do svého domu takto investuje, se v ideálním případě zaplatí ten úvěr a ještě vydělá něco navíc," tvrdí Peksa.

Zpravodajem pro zákon je europoslanec Ciarán Cuffe z frakce Zelených. Ten v úvodním slovu k pondělní rozpravě o návrhu argumentoval tím, že dohoda "nám ušetří až 50 milionů krychlových metrů plynu ročně".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.3.2023 15:54
Ekomagoři musí hýkat blahem , jak se všemi zatočí. Který dům nebude splňovat předpisy bude označen symbolem pěticípé hvězdy , budou se před ním shlukovat zelené bojůvky a jeho majitele bude čekat potupný exodus.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.3.2023 19:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
To by musela naše vláda napsat do prováděcího předpisu. Je to jen směrnice a s takovými umí naše vláda zatočit po svém.
Ještě, že předchozí směrnice o nízkoenergetických budovách proběhla více méně bez zájmu veřejnosti. Prostě se takové budovy začaly stavět, a bylo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

14.3.2023 21:22 Reaguje na Katka Pazderů
Nezačaly. Přestaly se stavět všechny ostatní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2023 18:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nedostane stavební povolení, nešťastníče.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.3.2023 18:53
A budou bezemisní i samotní úředníci v Bruseli? S ohledem na snižování výroby masa budou muset přejít na rostlinnou stravu a zejména luštěniny jsou hodně explozivní.
Odpovědět
va

vaber

15.3.2023 08:54
budovy by měly mít nulové emise,
to jde udělat?
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.3.2023 11:22 Reaguje na vaber
No samozřejmě.
Budovu narvete technologiemi - emise vyprodukované při jejich výrobě se počítat nebudou (stejně to bude někde v Asii, tak vo co gou) a použití elektřiny z nějakého ideologicky vyhovujícího zdroje se bude taky počítat za nulu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2023 18:56 Reaguje na Viktor Šedivý
Nic nikam rvát nemusíte.....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2023 18:55 Reaguje na vaber
Třeba jo, co já vím? Silně předimenzovaná fotovoltaika, na kterou se může jezdit v létě i autem, utáhne i tepelné čerpadlo a každopádně jsou v rezervě krbáky. A na to nemusíte mít ani pasivní dům, stačí současný standard.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist