https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-podporili-pravidla-pro-ekologicke-investice-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europoslanci podpořili pravidla pro ekologické investice

19.6.2020 11:31 | BRUSEL (ČTK)
Pro některé země střední a východní Evropy včetně Česka bylo důležité, aby klasifikace neoznačovala jako nečistý zdroj energie plyn či jádro.
Pro některé země střední a východní Evropy včetně Česka bylo důležité, aby klasifikace neoznačovala jako nečistý zdroj energie plyn či jádro.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Evropský parlament podpořil pravidla, podle nichž by se měly v budoucnu určovat ekologicky udržitelné investice. Europoslanci schválili návrh klasifikace, který je kompromisem mezi pohledy zastánců a odpůrců označování plynu a jádra jako čistých zdrojů energie. Systém související s dlouhodobými klimatickými cíli Evropské unie má podpořit investice do šetrných technologií a zamezit klamnému označování některých produktů za ekologické.
 

Na takzvané "zelené taxonomii" se již koncem loňského roku dohodli zástupci EP se členskými státy. Aby bylo projekt možné označit za ekologicky udržitelný, bude muset podle dnes schváleného nařízení splňovat některá ze šestice kritérií. Ta zahrnují například zmírňování klimatických změn a znečištění vzduchu, podporu takzvaného oběhového hospodářství či ochranu rozmanitosti druhů.

"Taxonomie pro udržitelné investice je asi nejdůležitější posun v oblasti financí od vzniku účetnictví. Přinese zásadní změnu v boji proti klimatickým změnám," komentovala schválení návrhu lidovecká členka výboru pro životní prostředí Sirpa Pietikainenová, která za EP vedla vyjednávání s členskými státy.

Pro některé země střední a východní Evropy včetně Česka bylo důležité, aby klasifikace neoznačovala jako nečistý zdroj energie plyn či jádro. Tyto státy argumentovaly tím, že díky jádru či plynu se budou moci snáze zbavit uhelných elektráren, které představují větší ekologickou zátěž.

Zatímco například právě uhlí či lignit nebude mít na základě taxonomie přístup k ekologickým investicím, jádro a plyn jsou v systému označeny jako zdroje, které sice nejsou čisté, ale zároveň nepůsobí zásadní ekologické škody.

Schválené nařízení je ale teprve prvním krokem na cestě k podrobné klasifikaci. Její konečnou verzi má připravit Evropská komise ve spolupráci s týmem expertů z členských zemí do konce příštího roku.

Výsledek hlasování europoslanců přivítal místopředseda EK Valdis Dombrovskis, který označil nařízení o taxonomii za "milník v zelené agendě" komise. "Vytváří světově první systém klasifikace ekologicky udržitelných ekonomických aktivit, který dá výrazný impuls zeleným investicím," prohlásil.

Podpora nařízení v EP podle něj zároveň formálně otevřela cestu ke vzniku zmíněného týmu expertů. Do toho se ode dneška mohou hlásit odborníci z veřejného i soukromého sektoru ze všech členských zemí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

19.6.2020 14:10
I spalováním plynu vzniká CO2 a to podle rovnice : 2CH4 + 3O2 = 2CO2 + 4H2O, takže o "čistém plynu" mluvit, je otřesná neznalost skutečnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.6.2020 17:47 Reaguje na Jiří Daneš
Jenže velká část zemního plynu je vodík, proti uhlí má asi třetinu emisí CO2, navíc rtuť, síru, prachové částice atd. má minimální.
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.6.2020 14:50
Výsledkem bude, že banky nebudou moci financovat ekonomiku, budou smět úvěrovat pouze zelené fantasmagorie.

Ti, kteří vydělávají, budou odstřiženi od prostředků.
Ti, kteří akorát spotřebovávají dotace, budou mít výhradní přístup.

Jak dlouho to může vydržet?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.6.2020 17:55 Reaguje na Viktor Šedivý
To je naprosto neskutečný, proč by nemohly banky úvěrovat ekonomiku? Kdo takovou blbost vymudroval? Banky nebudou úvěrovat špinavou energetiku, prostě na čadící uhlák nebo dýzl úvěr nedostanete a to snad vadí? Čemu?
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.6.2020 15:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Vadí to komukoli, kdo chce mít 24 hod denně a 7 dní v týdnu elektřinu v zásuvce a za rozumnou cenu. Protože "zelená" energetika tohle prostě nedokáže. Nikde na světě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.7.2020 16:24 Reaguje na Jan Šimůnek
Samozřejmě dokáže, ve fve ostrovech i ve velkém, třeba v Norsku. Ale většinově je zatím fosilní palivo nepostradatelné, ale není nutno do něho investovat další kačáky. Máme giga mega kapacit v uhlácích, které se budou už jen odstavovat, nově se budou na předchodnou dobu stavět paroplyny. Dokud se nedodělá vodík nebo něco podobného, do toho jdou investice zcela správně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.6.2020 17:48
To se máme na co těšit...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.6.2020 17:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ropácký babišistán může mít problémy, to určitě. Oprávněně. Všechny normální státy od špinavých energií odchází i za zvýšených nákladů, ovšem čecháčci se budou věčně držet volských potahů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.6.2020 10:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém je, že ty "nové technologie" jsou prakticky bezcenné, protože buď nefungují a jejich fungování je jen předstíráno (masívní výstavba fosilních elektráren a masívní dovoz ruského plynu v Německu), nebo jsou mnohonásobně dražší a jejich provoz likviduje ekonomiku (to se týká i OZE u nás).

Nás bych si dovolil přirovnat k tomu dítěti z pohádky "Císařovy nové šaty". Ostatně, s mocenským prosazováním naprostých nesmyslů máme bohaté zkušenosti z let 1948 - 1989.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.6.2020 15:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Zelená energetika - to je taková obdoba socialistického HUKO.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.7.2020 12:08 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak to vypadá, když si někdo inovace v průmyslovém odvětví vykládá jako ideologii....
Odpovědět
DM

Dita Medřická

25.6.2020 14:00
www.rizikovedluhopisy.cz/investujte-zodpovedne-vsadte-na-zelene-dluhopisy Je hezké když investice může být zároveň prospěšná planetě :o)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.7.2020 12:07 Reaguje na Dita Medřická
Tak tak :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist