Europoslanci přijali rezoluci o vyhlášení klimatické nouze
Stručný text vyhlašující "klimatickou a environmentální nouzi" vyzval nastupující Evropskou komisi, aby přišla s legislativními návrhy a rozpočtovými kroky, které zajistí splnění klimatických cílů.
Unijní země se zavázaly, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 40 procent proti hodnotám z roku 1990. Podle průběžného hodnocení dosud přijatých kroků je však potřeba, aby byly členské státy aktivnější. Nová předsedkyně EK Ursula von der Leyenová by navíc zmíněný cíl chtěla zvýšit na 50 procent. Zároveň chce unijní země přesvědčit, aby do poloviny století dosáhly takzvané uhlíkové neutrality. Proti přísnějším závazkům jsou zvláště visegrádské státy včetně Česka.
"EU musí společně jednat a prostřednictvím konkrétních opatření dávat příklad použitelný při mezinárodních klimatických vyjednáváních," uvedla v prohlášení k rezoluci druhá nejsilnější parlamentní skupina socialistů, která spolu s liberály a levicí usnesení iniciovala.
Pro jeho schválení bylo 429 poslanců, proti se vyslovilo 225.
Rezoluce rovněž vyzývá členské státy, aby alespoň zdvojnásobily své příspěvky do mezinárodního Zeleného klimatického fondu. Text také požaduje, aby unie sladila svůj rozpočet s mezinárodními závazky. Poslanci dali najevo znepokojení nad tím, že skutečné závazky rozvinutých zemí ještě nedosáhly společného cíle 100 miliard dolarů (22 miliard korun) ročně.
První příležitostí k nabídnutí zpřísněných závazků má být podle poslanců již klimatická konference v Madridu. Ta začíná v pondělí.
"Vzhledem ke klimatické a environmentální nouzi je nezbytné, aby se emise skleníkových plynů snížily do roku 2030 o 55 procent. Jde zároveň o jasný a aktuální vzkaz pro komisi pár týdnů předtím, než zveřejní své sdělení o Zelené dohodě pro Evropu,“ uvedl k přijatému usnesení předseda výboru EP pro životní prostředí Pascal Canfin. Zmíněná dohoda je jednou z priorit nastupující exekutivy von der Leyenové, která chce klimatickým požadavkům přizpůsobit dlouhodobý rozpočet unie.
Někteří kritici rezoluce tvrdili, že je příliš obecná a neobsahuje žádné závazky ze strany europarlamentu. Navrhovali například zrušit cestování mezi dvěma sídly EP v Bruselu a Štrasburku, které však dlouhodobě naráží na odpor zvláště Francie.
Poslanci včera v dalším usnesení podpořili rovněž vyhlášení zmíněné uhlíkové neutrality do roku 2050. V jejím rámci by unijní země výrazně snížily emise CO2 a zbytek by kompenzovaly například výsadbou nových stromů.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Šimon Špidla
29.11.2019 13:24Představa ekonomiky jako něčeho, co je vytržené z reálného světa je naprosto scestná. Ale takto příliš mnoho lidí uvažuje. Svět se tak možná zdá čitelnější, nicméně to vede k chybný úvahám. Viz vzmachy a pády burzovniho kasina.
Další mylnou představou je, že existuje nějaká ideální ekonomika (často je tím myšlen dnešní krajně neuspokojivý stav). Variant je přitom obrovská škála. Ekonomika může fungovat envitromentalně i socialně uspokojivě. Mantinely jsou pro to dostatečně široké. Takže záchranu našeho a ne jen našeho životního prostředí, můžeme uchopit jako příležitost. Nějaké ztráty budou, jako při jakékoliv jiné velké změně, ale rozhodně budou zásadně menší, než při zachování statusu quo.
Jasně, o to myslím jde snad každému. Jen se to bohužel nedá uspěchat ani přeskakovat etapy. Proto jsem proti té "velké změně". Žádný velký skok nikdy nefungoval, o tom ví svoje Čína i Sovětský svaz a nakonec i my.
Jiří Svoboda
29.11.2019 19:30 Reaguje na Šimon ŠpidlaV principu mohu vyslovovat spoutu přání, pokud ale nevím, jak ta přání smysluplně a reálně realizovat, nejsem důvěryhodný.
Jan Šimůnek
30.11.2019 09:41 Reaguje na Šimon ŠpidlaA závěry 14. sjezdu překročíme o 15%. Závazkové hnutí brigád socialistické práce, zajistí splnění takto stanovený cíl!!!
Kde jsem se sakra dostal, sním nebo bdím.