https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-prijali-rezoluci-o-vyhlaseni-klimaticke-nouze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europoslanci přijali rezoluci o vyhlášení klimatické nouze

29.11.2019 00:40 | ŠTRASBURK (ČTK)
Evropský parlament včera rozhodl o symbolickém vyhlášení stavu klimatické nouze v Evropské unii. / Ilustrační foto
Evropský parlament včera rozhodl o symbolickém vyhlášení stavu klimatické nouze v Evropské unii. / Ilustrační foto
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Evropský parlament včera rozhodl o symbolickém vyhlášení stavu klimatické nouze v Evropské unii. Rezoluci, která má za cíl zvýšit tlak na členské země k přijímání dalších závazků v boji proti klimatickým změnám, podpořila výrazná většina poslanců.
 

Stručný text vyhlašující "klimatickou a environmentální nouzi" vyzval nastupující Evropskou komisi, aby přišla s legislativními návrhy a rozpočtovými kroky, které zajistí splnění klimatických cílů.

Unijní země se zavázaly, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 40 procent proti hodnotám z roku 1990. Podle průběžného hodnocení dosud přijatých kroků je však potřeba, aby byly členské státy aktivnější. Nová předsedkyně EK Ursula von der Leyenová by navíc zmíněný cíl chtěla zvýšit na 50 procent. Zároveň chce unijní země přesvědčit, aby do poloviny století dosáhly takzvané uhlíkové neutrality. Proti přísnějším závazkům jsou zvláště visegrádské státy včetně Česka.

"EU musí společně jednat a prostřednictvím konkrétních opatření dávat příklad použitelný při mezinárodních klimatických vyjednáváních," uvedla v prohlášení k rezoluci druhá nejsilnější parlamentní skupina socialistů, která spolu s liberály a levicí usnesení iniciovala.

Pro jeho schválení bylo 429 poslanců, proti se vyslovilo 225.

Rezoluce rovněž vyzývá členské státy, aby alespoň zdvojnásobily své příspěvky do mezinárodního Zeleného klimatického fondu. Text také požaduje, aby unie sladila svůj rozpočet s mezinárodními závazky. Poslanci dali najevo znepokojení nad tím, že skutečné závazky rozvinutých zemí ještě nedosáhly společného cíle 100 miliard dolarů (22 miliard korun) ročně.

První příležitostí k nabídnutí zpřísněných závazků má být podle poslanců již klimatická konference v Madridu. Ta začíná v pondělí.

"Vzhledem ke klimatické a environmentální nouzi je nezbytné, aby se emise skleníkových plynů snížily do roku 2030 o 55 procent. Jde zároveň o jasný a aktuální vzkaz pro komisi pár týdnů předtím, než zveřejní své sdělení o Zelené dohodě pro Evropu,“ uvedl k přijatému usnesení předseda výboru EP pro životní prostředí Pascal Canfin. Zmíněná dohoda je jednou z priorit nastupující exekutivy von der Leyenové, která chce klimatickým požadavkům přizpůsobit dlouhodobý rozpočet unie.

Někteří kritici rezoluce tvrdili, že je příliš obecná a neobsahuje žádné závazky ze strany europarlamentu. Navrhovali například zrušit cestování mezi dvěma sídly EP v Bruselu a Štrasburku, které však dlouhodobě naráží na odpor zvláště Francie.

Poslanci včera v dalším usnesení podpořili rovněž vyhlášení zmíněné uhlíkové neutrality do roku 2050. V jejím rámci by unijní země výrazně snížily emise CO2 a zbytek by kompenzovaly například výsadbou nových stromů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Petr Kupec
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

29.11.2019 09:09
Občané Evropy budou pomalu na své kůži poznávat co na ně ušila tato novodobá neschopná a nekompetentní šlechta.Pod vedením té vyzáblé němky Leyenové to bude naprostý ekonomický krach,pokud ji necháme aby splnila ty svoje absurdní nesmysly.Myslím,že bude vykopnuta jako byla vykopnuta když byla ministrem obrany.Ovšem než se tak stane,tak se jí určitě nějaký karambol podaří prosadit.Bundeswehr dokonale rozložila.
Odpovědět
Šimon Špidla

Šimon Špidla

29.11.2019 13:24
Ekonomický a ekologický krach nás čeká, když se nepostavime zásadnímu existenčnímu problému, kterým je rozpad našeho ekosystému. Považuji proto tuto rezoluci za samozřejmost.

Představa ekonomiky jako něčeho, co je vytržené z reálného světa je naprosto scestná. Ale takto příliš mnoho lidí uvažuje. Svět se tak možná zdá čitelnější, nicméně to vede k chybný úvahám. Viz vzmachy a pády burzovniho kasina.

Další mylnou představou je, že existuje nějaká ideální ekonomika (často je tím myšlen dnešní krajně neuspokojivý stav). Variant je přitom obrovská škála. Ekonomika může fungovat envitromentalně i socialně uspokojivě. Mantinely jsou pro to dostatečně široké. Takže záchranu našeho a ne jen našeho životního prostředí, můžeme uchopit jako příležitost. Nějaké ztráty budou, jako při jakékoliv jiné velké změně, ale rozhodně budou zásadně menší, než při zachování statusu quo.

Odpovědět
ig

29.11.2019 18:32 Reaguje na Šimon Špidla
"Ekonomika může fungovat envitromentalně i socialně uspokojivě."

Jasně, o to myslím jde snad každému. Jen se to bohužel nedá uspěchat ani přeskakovat etapy. Proto jsem proti té "velké změně". Žádný velký skok nikdy nefungoval, o tom ví svoje Čína i Sovětský svaz a nakonec i my.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

29.11.2019 19:30 Reaguje na Šimon Špidla
Asi máte představu, jak by měla správná stále více udržitelná ekonomika fungovat. Jakými nástroji je ale možné ekonomiku založenou na tržních principech a svobodě podnikání k takové správnosti fungování přimět?

V principu mohu vyslovovat spoutu přání, pokud ale nevím, jak ta přání smysluplně a reálně realizovat, nejsem důvěryhodný.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.11.2019 09:41 Reaguje na Šimon Špidla
"Rozpad ekosystému" je (neo)marxistický blábol. Nic takového nehrozí, zejména pokud nenecháme ekology likvidovat lesy kůrovcem a zavádět do naší kulturní krajiny vlky a další škodnou.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

2.12.2019 12:45
První příležitostí k nabídnutí zpřísněných závazků má být podle poslanců již klimatická konference v Madridu. Ta začíná v pondělí.

A závěry 14. sjezdu překročíme o 15%. Závazkové hnutí brigád socialistické práce, zajistí splnění takto stanovený cíl!!!

Kde jsem se sakra dostal, sním nebo bdím.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist