Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz plastového odpadu do třetích zemí
Podle nové regulace, kterou ještě musí schválit členské země EU, by do budoucna mělo být zcela zakázáno vyvážení nebezpečného a plastového odpadu do nečlenských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Export odpadů do zemí OECD má skončit postupně během následujících čtyř let. Přísnější pravidla mají zaručit, že se země EU budou více snažit o recyklaci a opětovné využití odpadových materiálů a že odpad nebude putovat do států, které mají mírnější zákony a kde může tento odpad významně poškodit životní prostředí nebo zdraví.
Velký zájem na tom, aby unie s vyvážením odpadů skončila, má člen OECD Turecko, které je jeho velkým příjemcem. V této zemi skončilo v roce 2021 téměř 15 milionů tun unijního odpadu, tedy skoro polovina celkového množství. Z EU se začal odpad do Turecka vyvážet ve velkém po roce 2017, kdy dovoz mnoha druhů plastového odpadu zakázala Čína. Přes dva miliony tun odpadu z EU zamířily v roce 2021 do Indie. Největší podíl na vyváženém odpadu mají kovy, za nimi následuje papír a plasty.
"Díky zákazu vývozu plastového odpadu, který navrhujeme, vytváříme tlak na inovativnější a cirkulární ekonomiku všude, kde se s plastem pracuje. To je skutečná výhra pro budoucí generace," komentovala dnešní hlasování autorka návrhu, dánská europoslankyně z lidovecké frakce EPP Pernille Weissová.
„V cirkulární ekonomice nejsou odpady sprosté slovo, ale důležitá surovina. V jednadvacátém století máme nástroje na to, abychom s odpady nakládali chytře a nepřipravovali se zbytečně o materiál, který dokážeme znovu použít," uvedl český pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Slavomil Vinkler
18.1.2023 07:40Michal Uhrovič
18.1.2023 10:02 Reaguje na Slavomil VinklerMiroslav Vinkler
18.1.2023 08:41Pokud by EU problém skutečně chtěla řešit dala by absolutní stopku na vývoz VŠECH odpadů , což jak sami vidíte se neděje.
Jako vždy, za vším hledej peníze. Je levnější problém přesunout tam, kde ochrana ŽP je slabá a korupce místních úřadů vysoká.
Problematiku odpadů dávám na místo č.1 toho, co bychom skutečně řešit měli.
Mezi námi děvčaty, i proklínaný sodovkáč - CO2 , není nic jiného než odpad.
Břetislav Machaček
18.1.2023 09:52odpadů za úplatu někde, kde se hromadí a nebo pálí bez eliminace zplodin
hoření. Občas se lodě vyprázdní rovnou do oceánu a jedou pro nový náklad.
Kamarád toho byl svědkem před 25 léty v USA, kde loď s odpadem odplula
do míst, kde už nehrozil "návrat" smetí k pobřeží USA a tam se nákladu
zbavila. Možná to už dnes nedělají, ale kdo ví, kdo to tak dělá stále,
protože to množství smetí v moři stále narůstá, To nemůže být pouze
z řek, jak se nám tu neustále vnucuje a nebo z odpadkových košů bárek
rybářů.
Richard Vacek
18.1.2023 14:27Svého času se takto zpracovávalo velké množství odpadu v Číně, ale jak zbohatla, mají tam lidé už lepší možnosti obživy a Čína sama tento dovoz zakázala. Pro připomenutí jak to tam fungovalo je zajímavý dokument 5 let starý:
https://youtu.be/rKEbGYTbLdg