https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropane-by-meli-jezdit-na-kole-stejne-casto-jako-dani-a-pak-se-podari-snizit-emise-z-dopravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropané by měli jezdit na kole stejně často jako Dáni - a pak se podaří snížit emise z dopravy

16.12.2011 02:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Když se započítá výroba kola, jeho údržba a výroba paliva, totiž jídla pro cyklistu, je tento způsob dopravy desetinásobně šetrnější co se týče produkce emisí než jízda osobním automobilem.
Když se započítá výroba kola, jeho údržba a výroba paliva, totiž jídla pro cyklistu, je tento způsob dopravy desetinásobně šetrnější co se týče produkce emisí než jízda osobním automobilem.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Plán Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů z dopravy o 60 procent se do roku 2050 podaří splnit jen těžko. Leda by Evropa víc vsadila na kola. Alespoň to tvrdí Evropská cyklistická federace. Pokud by totiž Evropané jezdili na kole stejně často jako Dáni, rázem by bylo splněno 26 % evropského závazku, tvrdí studie cyklistické federace.
 

Studie porovnávala produkci emisí skleníkových plynů u osobních aut, autobusů, elektrokol a klasických kol. Podle studie vychází, že pokud by lidé na svých cestách na bicyklu najezdili okolo 2,6 km za den, vedlo by to ke splnění zhruba čtvrtiny závazku EU na snížení emisí. „A kdyby na kole ujeli trasu dlouhou pět kilometrů, byl by cíl splněn z poloviny,“ říká autor studie Benoit Blondel z Evropské cyklistické federace.

Podle něho má cyklistická doprava velký potenciál snížit emise skleníkových plynů z dopravy. Když se započítá výroba kola, jeho údržba a výroba paliva, totiž jídla pro cyklistu, je tento způsob dopravy desetinásobně šetrnější co se týče produkce emisí než jízda osobním automobilem.

Autoři studie se odvolávají i na nedávné zjištění Evropské agentury pro životní prostředí, podle kterého ani stále se zlepšující technologie a zvyšující se efektivita ve spotřebě paliv nepovede k tomu, aby Unie splnila svůj cíl.

Federace ve své studii dále zjistila, že elektrokola, přestože potřebují elektrickou energii, jsou co do emisí skleníkových plynů srovnatelná s obyčejným kolem. Elektrokolo totiž umožňuje běžnému člověku ujet o polovinu delší trasu a může se tak stát vhodnou náhradou pro jízdu autem skoro ve 40 % jízd.

K dalšímu snižování emisí může cyklistická doprava přispět, pokud je funkční systém půjčoven kol nebo možnost sdílení kol.

V roce 2050 by emise skleníkových plynů z dopravy neměly přesáhnout 308 milionů tun. Přepočteno na hlavu, na jednoho člověka vychází 588 kg emisí na rok. Vztaženo na konkrétní vzdálenost, kterou by si směl jednotlivec dovolit ujet, by to vycházelo následovně. Při jízdě autem by svůj pomyslný limit vyčerpal už po dvou tisících kilometrech. Při jízdě autobusem by ujel skoro šest tisíc kilometrů. Cyklista by mohl najezdit 28 tisíc kilometrů.


reklama

 
Další informace |
Martin Mach Ondřej
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist