https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropane-kvuli-klimatu-jedi-mene-masa-chteji-omezit-letani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropané kvůli klimatu jedí méně masa, chtějí omezit létání

12.1.2021 09:44 | BRUSEL (ČTK)
Téměř tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že z ekologických důvodů plánují méně často cestovat letadlem.
Téměř tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že z ekologických důvodů plánují méně často cestovat letadlem.
Většina Evropanů v rámci boje proti klimatickým změnám hodlá omezit létání a již nyní konzumuje méně masa. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila Evropská investiční banka (EIB).
 

Do průzkumu se zapojilo 27 700 respondentů z 27 členských zemí Evropské unie. Téměř tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že z ekologických důvodů plánují méně často cestovat letadlem, jakmile budou zrušena omezení pohybu související s pandemií covidu-19.

Zhruba dvě třetiny respondentů pak v průzkumu sdělily, že již v rámci boje s klimatickými změnami omezily konzumaci masa. Dalších 13 procent respondentů uvedlo, že snížení konzumace masa v brzké době plánuje.

Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol uvedl, že celosvětové emise oxidu uhličitého se v loňském roce v důsledku pandemie covidu-19 snížily o sedm procent a vrátily se na úrovně z období před deseti lety. Varoval však, že globální emise se opět začnou zvyšovat, pokud proti tomu vlády nepodniknou rychlá opatření.

Evropská unie nyní připravuje balík nových opatření ke snížení emisí, včetně renovací budov za účelem snížení spotřeby energie či tlaku na plnění přísnějších emisních norem automobilkami. Již v letošním roce v EU vstupuje v platnost zákaz jednorázových plastových příborů a brček, upozorňuje agentura Reuters.

"Občané pociťují dopad klimatických změn a chtějí bezprecedentní opatření k řešení klimatické krize," uvedl viceprezident EIB Ambroise Fayolle. Dodal, že EIB, která je institucí EU pro poskytování půjček, by mohla lidem pomoci k ekologicky šetrnějšímu životnímu stylu financováním čisté energie a dopravy s nízkými emisemi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

12.1.2021 14:49
To soused zase plánuje, že už brzo přestane chlastat. Samé pozitivní zprávy.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

12.1.2021 17:00
To jsou pěkné výsledky, jen se podívejte na originál. Tak doufejme, že nezůstane jen u proklamací, jako to udělaly mnohé vlády.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.1.2021 17:03
To jako vážně,místo 3x na týdenní dovolenou do Thajska nebo Karibiku, tak jen jednou do Mexika na 3 týdny a osmilitrovou Fordkou najezdit 5000 km po Mexiku? Samozřejmě za vyprodukování aspoň několika set kg CO2. Pak se to ušetří na mase, když se bude konzumovat jen ovoce a zelenina dovezená třeba z Brazilie.
Odpovědět

Jirka Černý

12.1.2021 18:27
Letadlo nevyužívám tak co tím ušetřím bych si vybral v tom hovězím, navíc plastový příbor se na steaky nehodí a brčkem se pivo nepije takže já jsem celkem eko.
Odpovědět
AM

Aleš Malík

12.1.2021 20:53
Proč tedy na statista.com uvádějí nárust spotřeby masa o 4 % na obyvetele EU od roku 2010?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.1.2021 08:58 Reaguje na Aleš Malík
Ono záleží na výběru vzorku respondentů. Pokud vyberu vegetariány, navzdory údajům z portálu statista.com mohu tvrdit, že se v Evropě žádné maso nejí. -)))
Odpovědět
JM

Jan Marján

12.1.2021 22:35
Co to je za lži? Většina Evropanů chce omezit létání? Článek v Hrotu má sice v nadpise, že se Němci zlobí, že vláda pomohla TUI finanční injekcí ale o kus dál se píše, že Němci si rezervují, jak diví, dovolenou na rok 2021 už od prosince. To vyrazí do světa pěšky či na kole? A Angličané také určitě nezůstanou pozadu. Pokud by EU to s omezením létání myslela vážně, měla by začít u sebe. Co začít tím, že by si celý aparát EU platil letenky ze svého?
Odpovědět
ig

13.1.2021 06:57 Reaguje na Jan Marján
Možná by se dalo začít i jen tím, že by se Evropský parlament přestal stěhovat mezi svými sídly ve Štrasburku a Bruselu :-) Schválně kdo to Francouzům řekne :D
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.1.2021 09:00 Reaguje na
To jste blbě pochopil. Snižování emisí a spotřeby masa se týká plebsu, ale vůbec se nevztahuje na politbyro v Bruseli.
Odpovědět
ig

13.1.2021 11:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A no jo, já tušil, že v tom bude háček :D
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.1.2021 11:47 Reaguje na
Quod licet jovi, non licet bovi. -)))
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.1.2021 08:08
Co mi to jen připomíná, ano titulek z Rudého práva "Závěry 14. sjezdu KSČ splníme a překročíme je o 10%"

ČTK opět nezklamala. Tímto oslavným článkem potvrzuje, že se opět ČTK stává tou ČTK z doby, kdy vycházelo Rudé právo.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.1.2021 09:02
Každý večer na ČT3 běží seriál "Ano pane ministře". Vřele doporučuji. Byť je to starší produkce, nádherně ukazuje rozdíl v oficiální politice a realitě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.1.2021 10:18
Jistěže je otázka, nakolik je tento průzkum zmanipulovaný (IMHO dost), nicméně je to projev totálního vymývání mozků. Už proto, že mnohé z toho, co ti lidé propagují nebo dělají nemá k přírodnímu prostředí či dokonce klimatu žádný relevantní vztah.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.1.2021 10:25 Reaguje na Jan Šimůnek
Zejména když víme, že sami tito ekoteroristé káží vodu a pijí víno. Na kongresy létají letadly, používají nejmodernější výpočetní techniku, chytré mobily. Jinými slovy - sam zatěžují životní prostředí více než je zdrávo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2021 10:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je snad samozřejmé. Oni jsou "elita" a my jen "plebs".
Odpovědět
MG

Milan G

14.1.2021 14:45
No, tak zítra si uděláme tataráčka a na víkend plánujeme steak mńam mňam :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist