https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-agentura-pro-zivotni-prostredi-spinavy-vzduch-muze-v-eu-za-400.000-predcasnych-umrti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská agentura pro životní prostředí: Špinavý vzduch může v EU za 400.000 předčasných úmrtí

20.10.2019 00:50 (ČTK)
Špinavé ovzduší bylo v roce 2016 v Evropě příčinou 400.000 předčasných úmrtí, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). / Ilustrační foto
Špinavé ovzduší bylo v roce 2016 v Evropě příčinou 400.000 předčasných úmrtí, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Špinavé ovzduší bylo v roce 2016 v Evropě příčinou 400.000 předčasných úmrtí, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), na kterou se ve středu odvolala agentura Reuters. Novější data nejsou k dispozici. Téměř každý Evropan, který bydlí ve městě, je navíc vystaven úrovni znečištění, která přesahuje příslušné limity.
 

"Znečištění vzduchu je v současné době největším rizikem pro zdraví lidí," píše se v dokumentu. Jeho autor Alberto González Ortiz uvedl, že počet nebezpečných částic v ovzduší evropských měst se sice snížil, neklesá ale podle něj dostatečně rychle. "Ještě jsme nedosáhli standardů Evropské unie a samozřejmě jsme ještě vzdáleni standardům Světové zdravotnické organizace (WHO)," dodal Ortiz.

Unijní předpisy v současnosti požadují, aby členské státy vyhodnocovaly různé ukazatele úrovně znečištění ovzduší, především v městských oblastech, a podnikly opatření, pokud jsou příslušné meze překročeny.

Předloni například 16 z 28 zemí EU - mezi nimi Francie, Belgie, Nizozemsko, Španělsko, Německo a Británie - nahlásily minimálně jeden případ vyšší koncentrace oxidu dusičitého, než je celounijní průměr za rok. Tato škodlivina se do atmosféry uvolňuje například z výfuků aut a působí potíže hlavně v městských aglomeracích.

Důležité pro zlepšení kvality městského vzduchu je tedy podle Ortize omezení počtu aut. "Když bojujeme proti znečištění vzduchu, bojujeme zároveň proti změnám klimatu a proti hluku, a za zdravější životní styl, čímž získají všichni," uvedl Ortiz.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

20.10.2019 08:32
A proto se musí zakázat automobily se spalovacími motory i když dneska díky technologiím nekouří.Bude se jezdit na kole.To se bude týkat nekompromisně všech.Na Summity vlakem a pokud se summitská žranice bude pořádat za mořem,tak plachetnicí jako ta 16letá záškolačka Greta.Daňové úlevy získá ten kdo se přestěhuje do jeskyně a bude žít jako neandrtálec.Se zelenými za lepší budoucnost.
Odpovědět
MM

Milan Milan

20.10.2019 09:05
Žvásty.......kdyby každé úmrtí nebylo strašně smutné řekl bych "tak je vyjmenujte". Protože plácnout číslo a svést to na kvalitu vzduchu a současně se těšit jak si budou někteří opět mastit kapsu, tak to je opravdu vůči lidem docela hyenistické.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.10.2019 12:46 Reaguje na Milan Milan
Je to prostě blábol, už jeho producent je silně nevěrohodný.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist