Evropský projekt odhaluje povrchové účinky zemětřesení
"Úspěšná spolupráce EU na mezinárodní úrovni ukazuje výhody, jaké můžeme očekávat od koordinovaných snah jako v iniciativě Globálního monitorování životního prostředí a bezpečnosti (GMES)," vysvětluje komisař pro vědu Philippe Busquin. Podle Busquina je Evropa klíčovým hráčem ve vesmíru: "V současnosti vytváříme ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou a národními agenturami společnou politiku pro vesmír, aby inteligence umístěná v kosmu mohla sloužit různým účelům."
Zemětřesení v Gudžarátu bylo opravdu ničivé - o síle 7,7 stupňů Richterovy škály -, a celkově se dotklo 16 milionů lidí. Bylo zničeno mnoho památek, zemědělské půdy a infrastruktury. Katastrofa také spustila náhlé uvolnění podzemní vody a usazenin na rozsáhlých územích, obnovila se prastará koryta řek a vznikla mělká jezera. Tento "odvodňovací" fenomén mají na svědomí procesy zkapalnění - půdní sedimenty se po několika prudkých otřesech začnou chovat spíše jako kapaliny a ohrožují tím stavby na zemském povrchu.
Výzkum s pomocí přístroje MISR (Multi-angle Imaging SpectroRadiometer) na satelitu Terra byl zahájen v prosinci 1999. Jedinečná schopnost přístroje vidět sluncem ozářenou stranu zeměkoule z devíti různých úhlů a čtyř spektrálních pásem byla plně využita k nové metodě detekce a sledování objevu povrchové vody na širokém území kolem epicentra zemětřesení. Taková použití původně nebyla v plánu, když se přístroj projektoval. Výzkum byl tedy přínosem v tom, že pokročilou technologii dovedl využít jiným způsobem - pro nové cesty, jak se dívat na procesy na povrchu Země.
Vědci z Evropské unie účastnící se projektu byli v roce 2001 nominováni na cenu "NASA Group Achievement Award" za přínos k úspěchu iniciativy MISR. Zkušenosti nabyté z účasti v projektu vedly k přínosné zpětné vazbě v evropském vesmírném výzkumu a budou dále využity v iniciativě GMES.
Další informace jsou na stránkách JRC a NASA.
reklama