Evropský výzkum bojuje se záplavami
Komise vyvíjí také Evropský systém varování před záplavami (EFAS). Výsledky výzkumu nedávno představil komisař pro výzkum Philippe Busquin v Drážďanech, v jednom z nejvíce postižených měst loňskými povodněmi ve střední Evropě.
"Vědecké studie poskytují důkaz, že extrémní záplavy se stávají běžnějšími a těžšími," tvrdí komisař Busquin, "a fenomény jako záplavy v loňském roce a letošní sucha začínají být frekventovanější a silnější. Musíme jednat společně, jak na lokální či národní, tak na celoevropské úrovni, abychom předešli a zmírnili případné budoucí ohrožení záplavami. Musíme se naučit s povodněmi žít a musíme myslet a jednat více tak, abychom zmírnili jejich následky. Více výzkumu je nutností, kvůli zlepšení řízení a kapacit včasného varování."
Někteří vědci argumentují tím, že za povodně mohou klimatické změny, zatímco jiní prohlašují, že Evropa je jen více vystavena riziku záplav a je zranitelnější. Tak jako v mnoha vědeckých disciplínách, je i zde ve hře množství propojených a mnohadimenzionálních faktorů, jako počasí, klima, hydrologie, využití krajiny, strukturální opatření na obranu proti povodním, povědomí o rizicích a připravenost na ně, schopnosti řízení, varování a informování v době povodní.
Projekt SPHERE poskytuje informace o povodních v minulosti až 10 000 let zpět. Na základě tohoto projektu mohou být návrhy staveb s vysokým rizikem, jako jsou přehrady, mosty nebo elektrárny, zdokonaleny lepší kalkulací povodňových rizik. Studování minulosti podává významné vodítko pro současnost i budoucnost.
Příkladem projektu týkajícího se správy říčního povodí je EUROTAS. Větším povodním se nedá předejít ani nemohou být kontrolovány, ale je potřeba řídit ochranná opatření. K tomu je nutná strategie integrované správy povodí napříč hranicemi států. Projekt EUROTAS byl velmi úspěšný při pomoci zmírnění poškození v minulých letech při záplavách na Labi a v Praze.
Dalším projektem financovaným Unií je EURAINSAT, který vysvětlil, jak mohou být kombinována různá data ze satelitů, založených na nejpokročilejší technologii, aby podpořila predikování množství srážek. Toto je evropský příspěvek k celosvětové iniciativě, nazvané Globální srážkový úkol (Global Precipitation Mission - GPM).
Projekt MUSIC se týkal zlepšení důvěryhodnosti předpovědí povodní pomocí zdokonalení modelů, kvantifikace nejistot v předpovědích a školení uživatelů. Tento výzkum poskytne vyšší kvalitu, efektivnější předpovědi záplav i včasná varování.
Další informace naleznete na stránkách projektů.
reklama