https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropskym-stromem-roku-je-svitorici-korkovy-dub-cesky-oresak-skoncil-devaty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropským stromem roku je Švitořící korkový dub. Český ořešák skončil devátý

22.3.2018 12:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Švitořící dub vděčí za své jméno zpěvu ptáků, kteří v hojném počtu sedávají v jeho větvích.
Švitořící dub vděčí za své jméno zpěvu ptáků, kteří v hojném počtu sedávají v jeho větvích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvasický ořešák z Kroměřížska, který reprezentoval Českou republiku v soutěži o titul Evropský strom roku 2018, skončil v konkurenci dalších dvanácti stromů Evropy devátý, s více než 11 tisíci hlasy. Na prvním místě se umístil Švitořící korkový dub z Portugalska, druhé místo získaly španělské jilmy v Cabeza Buey a třetí místo vybojoval dub zvaný Stařešina Belgorodského lesa z Ruska. Informuje o tom Nadace Partnerství.
 

Internetového hlasování se účastnily stromy z třinácti evropských zemí. Vítězem osmého ročníku ankety se stal s více než 26 tisíci hlasy Švitořící dub z Portugalska vysazený v roce 1783. Dub vděčí za své jméno zpěvu ptáků, kteří v hojném počtu sedávají v jeho větvích. Kromě toho, že strom přispěl k rozvoji korkařství, má velký význam pro ekosystém a místní klima. Švitořící dub je zároveň zapsaný v Guinnessově knize rekordů jako největší dub korkový na světě.

Kvasický ořešák.
Kvasický ořešák.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Olbrzymek / Strom roku

České stromy v soutěži zastupoval 230 let starý Kvasický ořešák. „V roce 1790 hrabě Lamberg v Kvasicích založil krajinářský park, kde vysadili i ořešák černý. Na památku svého otce, který se utopil v Moravě, nechala jeho dcera hraběnka Leopoldina Thunová pod stromem postavit dřevěnou kapličku. Po zpřístupnění parku se místo stalo cílem častých duchovních návštěv místních. Stromu kvůli povodním v roce 1997 hrozila zkáza, díky odbornému zásahu se ale ořešák znovu vzkřísil a je nadále ozdobou parku,“ vypráví koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Kvasický ořešák loni na podzim zvítězil v národním kole ankety Strom roku. Nadace Partnerství dnes odstartovala její další ročník ve speciální edici k výročí 100 let vzniku Československého státu a hledá stromy vysazené u této příležitosti. Kdokoli může až do 30. dubna 2018 do ankety nominovat Strom svobody. Příležitosti by se měli chopit zejména aktivní lidé, školy, spolky i obce, které chtějí pomoci stromům ve svém okolí. Díky finálovému hlasování totiž mohou získat peníze na ošetření stromu, výsadbu nových nebo jejich propagaci. Informace, jak strom přihlásit, zájemci najdou na www.stromroku.cz.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist