https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsti-vedci-pisi-chalupovi-nepodkopavejte-ochranu-prirody-na-sumave
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci píší Chalupovi: Nepodkopávejte ochranu přírody na Šumavě

2.4.2013 17:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle vědců ztratí Šumava příležitost nechat přírodu, aby se vypořádala se s kůrovcovou kalamitou sama
Podle vědců ztratí Šumava příležitost nechat přírodu, aby se vypořádala se s kůrovcovou kalamitou sama
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Máme velké obavy, že v důsledku zákona předloženého ministrem životního prostředí dojde k úpadku v dosud přísně chráněných částech národního parku a k rozsáhlému kácení. To píše více než sedmdesát ředitelů národních parků, ředitelů vědeckých a dalších odborných institucí z celé Evropy Tomáši Chalupovi. Podle vědců nový zákon povede ke škodám, jejichž náprava bude trvat desítky let. Dopis napsaný v listopadu zveřejnilo Hnutí Duha v úterý.
 

Podle evropských vědců a dalších odborníků je pro budoucnost Šumavy potřeba zabránit především snížení rozlohy nejpřísněji chráněné I. zóny pod nynějších 26 %, snížení kategorie II. mezinárodní klasifikace chráněných území (národní parky) na kategorii IV (území s chráněnými biotopy), zrušení dnes platného plánu na rozšíření jádrových zón na 50 % rozlohy parku do roku 2030. Vadí jim také možnost nové výstavby v parku, jako jsou sjezdovky a hotely.

Podle ČTK ministr Chalupa námitkám vyhovět nehodlá, například v otázce rozšíření nejpřísněji chráněných ploch. "Že by se některým líbilo to dostat na víc území, tomu já rozumím, ale na druhou stranu si musíme uvědomit, že žijeme v oblasti, kde jsou lidé, kde jsou obce," řekl v úterý ČTK Chalupa.

"My žádné oblasti statut první zóny neodebíráme. To, že někdo jiný povídá v zahraničí nesmysly a oni na to naskočí, to je jiná záležitost. Dnes je 13 procent území šumavského národního parku v první zóně na 135 ostrůvcích. Můj návrh počítá s tím, že těch území bude 35 spojených do větších celků a že budou na 26 procentech," cituje ČTK ministra Chalupu.

Podle dopisu, který nese datum 12. listopadu 2012, se dá na Šumavě předpokládat rozsáhlé kácení motivované zásahy proti kůrovci. Ztratí se prý tak příležitost nechat přírodu, aby se vypořádala se s kůrovcovou kalamitou sama. A to přestože je tento přístup životaschopný, jak ukazuje vývoj nejen v Bavorském lese, ale i v samotných jádrových zónách šumavského parku.

Ředitelé zdůrazňují, že kroky ministerstva na Šumavě jdou systematicky proti proudu světové ochrany přírody. “Výhody uváděné na podporu těchto činností zjevně nejsou podloženy žádnými vědeckými stanovisky a jak víme, proti zmíněným činnostem jako takovým se postavila řada ochranářských institucí v České republice i v zahraničí, “ uvádí se v textu. který má redakce Ekolistu.cz k dispozici.

Experti zdůrazňují, že Šumava je součástí Divokého srdce Evropy, největšího přírodního území ve střední Evropě s velkým potenciálem jak pro chráněné ekosystémy, tak pro turisty. „Tato oblast mezi vědci i návštěvníky získala věhlas díky nedotčené přírodě i kráse neporušené krajiny. Je vnímána jako symbol péče, s níž Česká republika přistupuje ke svému přírodnímu dědictví,” píšou vědci.

Líbí se Vám Ekolist? Je jednoduché mu přispět.

"Máme z ostudy kabát. Dopis více než sedmdesáti ředitelů národních parků a nejvýznamnějších odborných institucí ukazuje, že na naše jednání o Šumavě hledí celá Evropa s velkými obavami," komentuje text Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Podle něj je neuvěřitelné, že ministr Chalupa dopis poslaný již loni ignoroval. "V návrhu zákona, který právě předložil vládě, nezměnil z klíčových bodů ani jeden," říká Bláha. Podle něj by šumavský park, kdyby poslanci ministerský návrh schválili, přestal ve skutečnosti existovat. Prý by z něj zbyl z něj jen název.

Ministr Chalupa právě předložil do vlády zákon o národním parku Šumava. Ten podle aktivistů pouští do parku developery, umožňuje zástavbu dosud chráněné krajiny a zmenšuje oblasti vyčleněné pro nerušený přírodní vývoj. Druhý návrh zákona o šumavském parku předložený Plzeňským krajem již projednává poslanecká sněmovna. Plzeňský návrh by měly začít projednávat sněmovní výbory. Dá se předpokládat, že poslanci navrhnou změny prostřednictvím pozměňovacích návrhů.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist