https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/experti-po-zprave-ipcc-je-nutne-se-zamerit-na-obnovitelne-zdroje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Experti po zprávě IPCC: Je nutné se zaměřit na obnovitelné zdroje

9.10.2018 08:22 | PRAHA (ČTK)
Vědecká zpráva, kterou včera zveřejnil Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) na závěr zasedání v jihokorejském Inčchonu, potvrzuje nutnost zaměřit se na obnovitelné zdroje energie. Tvrdí to tuzemští experti. Ne všichni se ale domnívají, že je možné udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období, což je cílem pařížské klimatické dohody z roku 2015.
 

"Adekvátní reakcí na závěry zprávy by mělo být zvýšení evropských i českých ambicí ve snižování emisí. Zpráva potvrzuje, že takovým přístupem lze zásadně snížit škody na lidských životech, životním prostředí a ekonomice. Ukazuje také, že změna v klíčových sektorech, jako je například energetika, už probíhá a nejedná se proto o nerealistický cíl," uvedla ředitelka Centra pro dopravu a energetiku Anna Kárníková.

Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu, který je zároveň zástupcem České republiky při IPCC, teoretický optimismus zprávy nesdílí. "Podle aktuální zprávy by pro udržení zvýšení pod hranicí dvou stupňů Celsia musel následovat rychlý pokles emisí na čistou nulu do poloviny století. Součástí pařížské dohody jsou národní závazky snižování emisí, jejichž výše k těmto cílům zatím nevede," upozornil.

Aby se podařilo omezit oteplování na 1,5 stupně, musely by se podle zprávy do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého způsobené člověkem o 45 procent. Do roku 2050 by pak bylo nutné dosáhnout v čistém nulových emisí. Množství oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší člověkem by tedy nesmělo převyšovat množství, které z atmosféry sám odčerpá, nebo které z ní zmizí přírodními procesy. Docílit by toho bylo možné jen odstraněním stovek miliard tun oxidu uhličitého z atmosféry například pomocí opětovného zalesňování.

Podle Dany Balcarové (Piráti), předsedkyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny, je důležité rychle zareagovat. "Pokud se kompletně nezbavíme závislosti na fosilních palivech do 30 let, důsledky budou katastrofální. Vzestup hladiny oceánů donutí miliony lidí opustit domovy a extrémní projevy počasí budou čím dál častější. Kromě ukončení závislosti na fosilních palivech se musíme zaměřit na obnovu přirozeného stavu krajiny a investice do technologií na odebírání oxidu uhličitého přímo z atmosféry," uvedla v prohlášení.

"Hlavní výhodou rozvoje obnovitelných zdrojů je jejich cenová dostupnost, spolehlivost a bezpečnost technologií. Jen během příštích pěti let přibude na světě tisíc gigawattů nových solárních a větrných elektráren. Podobně rychlý nástup bezemisní výroby nemůže nabídnout žádný další zdroj energie," poznamenal programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

9.10.2018 12:15
Problém je, že Martin Sedlák neříká celou pravdu. Instalovaných 1000 GW je třeba ještě vynásobit koeficientem využitelnosti (zhruba 0,2) abychom dostali srovnání s klasickými elekrárnami a pak je třeba zmínit relativně nízkou životnost takových zdrojů (zhruba 20 let) a exponenciálně rostoucí potíže se stabilizací sítě (zajištění energetické bezpečnosti) při nárůstu podílu fluktuujících OZE. Prostě vyzobávat rozinky někomu náramně jde.

Je zajímavé, že nikdo nezmínil možný významný příspěvek jaderné energetiky a třeba oblast úspor ve stavebnictví.

Ač nemám Radima Tolasze moc rád, musím přiznat, že při existujícím zoufalém přístupu k řešení klimatické změny, vidí situaci reálně.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.10.2018 13:01 Reaguje na Jiří Svoboda
Jak víte co tím pan Sedlák myslel? Třeba mluvil o využitelném výkonu.. a kde jste se dozvěděl o tom, že je exponenciálně rostoucí problém se stabilitou sítí? Dělá se hromada opatření pro stabilizaci a kompenzaci nestálých zdrojů energie. Navíc.. přečtěte si o inteligentních sítích.. Navíc nikdo nepsal o tom, že by se nepočítalo s jadernou energetikou..

Podle mého děláte rychlé soudy o tématu, o kterém nemáte úplně přehled.

Každopádně s Vámi souhlasím v tom, že dnešní situace není ani torchu dobrá a že budoucnost této planety nevypadá vůbec růžově..

Myslím si, že chuť po penězích a moci "pár" sebestředných a nezodpovědných stále dál povede k destrukci této planety a života na ní..... hrozné je, že maximální destrukci způsobuje toto 0,0001% obyvatel planety a ti ostatní včetně všeho ostatního živého jde do kytek....

Peníze a moc jsou stále priorita č.1.Odpovědět
J

Jiří Svoboda

9.10.2018 17:17 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Výkon obnovitelných zdrojů se standardně uvádí (a tak to dělá i pan Sedlák) ve špičkovém výkonu. Pokud je to jinak, měl se pan Sedlák jasně vyjádřit.

Sám říkáte, že se dělá (tudíž musí dělat) hromada opatření pro stabilizaci a kompenzaci nestálých zdrojů energie. A tato hromada exponenciálně poroste s rostoucím podílem OZE. Nechápu tedy, co mi vyčítáte.

Že je téma JE v článku ignorováno, to je zřejně zarážející pro nás oba. Článek oslovuje experty, jak řešit klimatický problém a čtenář by si z toho měl udělat obrázek. Pokud oslovení experti horují jen pro OZE, je to zjevně jaksi prohnilé.

Dělám kritické závěry, vytýkám nedostatky a upozorňuji na to, že oslovení experti nemají o tématu úplně přehled.
Odpovědět
sv

9.10.2018 21:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Víte, problém je, že Sedlák je "energetický expert hnutí Duha. Což samozřejmě znamená něco úplně jiného než obyčejný energetický expert. Takový energetický expert hnutí Duha je především odborník na ideologii a z prstu vycucanou propagandu.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

11.10.2018 11:39 Reaguje na
Existují však lidé, kteří ho za energetického experta považují a jeho vyjádřením nekriticky naslouchají. Bohužel, taková je doba plná peněžních vývodů ze státní kasy, na nichž jsou vlivné subjekty přisáté.
Odpovědět
sv

9.10.2018 20:58
"Hlavní výhodou rozvoje obnovitelných zdrojů je jejich cenová dostupnost, spolehlivost a bezpečnost technologií." Extrémnější oxymóron jsem dlouho nečetl ani neslyšel. TZv. oze jsou všechno jen ne cenově dostupné, spolehlivé a bezpečné.
Odpovědět
KP

Katka Pazderů

10.10.2018 06:34
A pokud nic neuděláme, dále se bude oteplovat. A budou přibývat extrémy počasí. A pokud uděláme, stejně to bude trvat 300 let, než se klima zase nějak srovná. Možná na novém levelu, to nikdo neví.
A jaderné elektrárny? Na planetě není dost radioaktivních sloučenin, aby mohly být využity ve větším než doposud. Jen slunce a vítr. Těch je dostatek. Spolu se snížením spotřeby, větší efektivitou naší výroby všeho a zateplením.
Jako dobrý návod k lepšímu pochopení si přečtěte pana Randerse 2052 https://www.youtube.com/watch?v=ymNQD1bjxIA

Ale nesmíme být skeptiky. Každý může začít u sebe. Kolikrát ročně létáte letadlem, kolik km to máte do práce sami v jednom vlastním autem, bydlíce v "přírodě" někde za městem? I město je příroda (rozuměj planeta Země), jen jsme si ji trošku vybetonovali. Místo stromů sochy. A mrakodrapy.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

11.10.2018 11:55 Reaguje na Katka Pazderů
Vaše tvrzení "Na planetě není dost radioaktivních sloučenin, aby mohly být využity ve větším než doposud" není pravdivé. Navíc vlastní uran stojí jen pár procent ceny z něj vyrobené elektřiny, lze se jím navíc na desítky let předzásobit (malý objem, minimální radioaktivita).

Jaderné elektrárny (JE - osvěčený a vyzkoušený zdroj) BY MOHLY výrazně pomoci překlenout a zkrátit období, kdy je třeba co nejrychleji nahrazovat fosilní paliva bezemisními zdroji. Odmítání JE navíc podporované nepravdivými a překroucenými argumenty je neslučitelné s účinnou ochranou klimatu. A zkuste se, prosím, podívat, odkud ta protijaderná hysterie vychází a kdo z toho má profit. Zkusím napovědět, fosilní lobby a lobby OZE.

S ostatními vašimi názory souhlasím.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist