Festival Jeden svět bude letos zelenější: proběhne cyklojízda i společné stolování
Proměňuje se nejen festival, ale i samotné filmy a přístup jejich autorů, uvádí Kateřina Bartošová z festivalového týmu. Dokumenty přestávají být pouze záznamem reality. Část tvůrců se snaží o to, aby jejich snímky měly společenský dopad a diváci se zapojili do úsilí zlepšit popsanou situaci v navazujících kampaních, podpisem petic nebo změnou svého chování.
Příkladem na veřejnost silně působícího dokumentu je Kosatka. Film, který uvedl festival Jeden svět před dvěma lety, ukázal odvrácenou stranu oblíbených show a držení velryb v zajetí, a přiměl politiky v USA navrhnout zakázat chov těchto dravých velryb v zábavních parcích. Vášnivá debata kolem obsahu filmu způsobila kritizované společnosti SeaWorld finanční ztráty a v listopadu loňského roku oznámila plán ukončit vystoupení kosatek v zábavním parku v San Diegu.
K aktivitě vybízí v rámci festivalu diváky švédský film Kola versus auta ke stáhnutí aplikace, která spočítá úsporu emisí CO2 v případě, že vyměníte auto za kolo nebo aplikace, jež sbírá data o proběhlých cestách. Získané informace mohou poté aktivisté použít při jednání s politiky o cyklistické infrastruktuře. Na promítání filmu se v Praze vypraví i festivalová cyklojízda. Kolaři vyjedou z Dejvic na Nové Město v sobotu 12. března v 15 hodin.
Doprovodný program má i dokument 10 miliard – co máte na talíři? V Diváckém centru v pražské Galerie Lucerna proběhne společné stolování, při kterém se bude mluvit o plýtvání potravinami i městském farmaření. Na dokument Co se nenosí o estonské módní návrhářce Retě Ausové, která vytváří své kolekce z vyhozeného textilu, naváže v diváckém centru prezentace zajímavých projektů a šicí dílna v neděli 13. března v 15:00. O udržitelné módě bude řeč i na festivalu v Polici nad Metují, kde 2. dubna proběhne celodenní Design Market s výrobky českých návrhářů a návrhářek.
Do zelených aktivit se nezapojí pouze návštěvníci festivalu, ale i jeho pořadatelé a zahraniční účastníci. Letos se bude podle jeho organizátorů v rámci festivalu lépe třídit odpad, hosté budou vozit po Praze městskou hromadnou dopravou a na letiště elektromobily. Rauty budou v souladu s dalším uváděným dokumentem, Cowspiracy, pouze vegetariánské. V návaznosti na norský film V kožešině mohou diváci například podpořit kampaň proti kožešinovým farmám organizací Svoboda zvířat a OBRAZ.
O půdě
Tradiční panelová diskuze proběhne 13. března po filmu Ukradená zem o mizení deštných pralesů pod rukama mezinárodních zemědělských společností produkujících palmový olej v Indonésii nebo biopaliva v Sierra Leone.
Podobných témat se dotýkají filmy Napříč Barmou o záborech půdy pro nový čínský ropovod, Čínský primátor o snaze proměnit znečištěné město v lákavou destinaci, Salero o zanikajím solném poli nebo Dcera jezera o konání těžařských společností v jihoamerických Andách.
… a lidech
O vodě a lidech vypráví poetický a osobní chilský film Perleťový knoflík, o lidech a psech Psí život zachycující hluboký vtah psů a lidí bez domova.
Člověk má hlavní roli v tříhodinovém dokumentu francouzského fotografa a environmentalisty Yanna Arthus-Bertranda, známého filmem Home, zachycujícím krásy planety Země.
O životě mimo civilizaci vypráví dokument Bábušky z Černobylu a Všechen čas na světě. První zachycuje život žen, které se vrátily do zakázané oblasti zničené jaderné elektrárny, druhý netradiční devítiměsíční dovolenou kanadské rodiny uprostřed kanadské divočiny.
Lidé-aktivisté jsou protagonisté snímku Jak změnit svět o vzniku mezinárodní organizace Grenpeace a filmu Yesmani se bouří o svérázných buřičích, které pořádají mimo jiné falešné tiskové konference úřadů i korporací.
Osmnáctý ročník Festivalu dokumentárních filmů Jeden svět uvede celkem 123 filmů ze 62 zemí. V regionech se budou promítat až do poloviny dubna.
reklama