https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-cr-chce-zmirnit-zakaz-novych-aut-na-naftu-a-benzin-po-roce-2035
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala: ČR chce zmírnit zákaz nových aut na naftu a benzin po roce 2035

16.6.2022 18:26 | PRAHA (ČTK)
ČR bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) jako předsednická země EU usilovat o zmírnění zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035, pokud se to nepodaří Francii. Zákaz neměl být stoprocentní, měl by se kvůli dostupnosti vozidel pro občany týkat devět desetin produkce výrobců automobilů, řekl Fiala poslancům.
 

"Chceme v rámci našeho předsednictví jednat o kompromisním znění legislativy. Budeme usilovat alespoň o to, aby ten zákaz v roce 2035 nebyl 100 procent, ale 90 (procent)," uvedl Fiala. Podle něj by tak bylo možné zachovat možnost výroby aut se spalovacími motory. "Musí být zajištěna pro občany rozumná cenově dostupná alternativa," dodal předseda vlády.

Zákaz, který počátkem června schválil Evropský parlament, bylo podle Fialy rozhodnutí špatně načasované, nepromyšlené a ne úplně vhodné v současné situaci. Evropský parlament chce podle premiéra ještě vyjednávat s členskými zeměmi, o rozhodnutí mají jednat 27. a 28. června ministři životního prostředí zemí EU v Lucemburku. "Budeme se snažit dosáhnout toho, aby prošel aspoň ten kompromisní návrh," řekl Fiala. Obává se ale, že současnému francouzskému předsednictví se nepodaří dosáhnout shody mezi členskými státy, vyjednávání by pak přešlo na české předsednictví.

Fiala také uvedl, že bude třeba hledat cesty ke zlevnění elektromobilů a zvýšení sítě nabíjecích stanic.

Zákaz se má podle rozhodnutí Evropského parlamentu vztahovat na prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory, netýká se ojetých vozů. Přísnější normy pro emise CO2 mají přimět automobilky, aby se zaměřily na elektromobily. Opatření je součástí klimatického balíčku, jehož cílem je výrazně snížit emise skleníkových plynů do roku 2030, aby do roku 2050 EU dosáhla uhlíkové neutrality.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

16.6.2022 18:59
Zmírnit je málo.
Nutné zrušit ! I celou současnou EU.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.6.2022 08:09 Reaguje na smějící se bestie
A tím zničit totálně ekonomiku ČR (86% vývozu jde do EU) a v důsledku i ČR jako stát. Kremelská zrůda už dávno hlásila, že každou zemi, která vystoupí z EU velmi rád přijme do SNS.
A ptát se jí na její názor samozřejmě nebude.
Voni sou hlava......
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.6.2022 08:12
Nechápu, proč někdo řeší problémy roku 35, když my máme fatální problém energeticky přežít tuhle zimu. A k tomu 220 miliard každoročního deficitu uzákoněného za hragbišovy mafie a inflaci 16%.
V tom roce třeba už vůbec nikdo žádné dýzly chtít nebude, čort znajet.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.6.2022 10:19 Reaguje na Pavel Hanzl
My máme fatální problém? To snad ne, když nás o tom dnes a denně vládní garnitura přesvědčuje! Měl byste si v tom udělat jasno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.6.2022 10:42 Reaguje na pavel peregrin
Pokud někdo koho přesvědčuje, tak to jsou média a ve vašem případě ta proruská.
Odpovědět
sv

s v

17.6.2022 21:17 Reaguje na pavel peregrin
A to sis vycucal z kterýho prstu, že náš "vládní garnitura dnes a denně přesvědčuje"? Nestyď se a uveď odkazy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.6.2022 12:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaký problém, dyť všude píšete jak datel jak se bez plynu a ropy z Ruska v poho obejdeme a vlastně už dneska od nich bereme úplné minimum:-))).

Cywe, bipolární porucha má jméno Hanzl:-)
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.6.2022 10:42
Fala co bude v roce 2035 neřeš to už pujde mimo tebe.
Odpovědět
sv

s v

17.6.2022 21:15 Reaguje na karel krasensky
Krásenský už neřeší kolik má v žíle.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.6.2022 12:10
Tak tady jsem na Fialu zvědavej ... zda nebude mít jako trotl Bába doma plnou hubu keců a v Bruselu nesrazí podpatky a odkývá všechno.

Nemohli by si to s Vondrou vyměnit:-)))?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.6.2022 21:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Zatím Fiala vyjednal v Bruseli odklad ropy. Tohle hrabiš nedokázal za 8 let.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.6.2022 15:11 Reaguje na Pavel Hanzl
To vyjednal v prvé řadě Orbán, co si budeme namlouvat. A v druhé si to vydupali Slováci, bo Slovnaft a Družba. Péťa se tak trochu svezl.

Nic proti, ale zase to nepřehánět s těma zásluhama.

A že by byl Saša lepší, o tom není sporu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.6.2022 10:19 Reaguje na Svatá Prostoto
První, už při začátku jednání Fiala chtěl přechodné obdopí a ostatní ho dupali. Teprv pak se Orbán zašprajcoval tiotálně a trvalo asi 3 měsíce, mež ho dofackovali do nějaké polodohody. To jsme měli už DÁVNO dojednaný. Musíte sledovat zprávy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.6.2022 10:22 Reaguje na Svatá Prostoto
Saša byl nejlepší, co se týká lhaní, tunelování, korupce, maštění na celou ČR, ostudných výroků a prostě poškozování celého státu.
Ovšem na Orbána skutečně nemá, ten je jeho vzor.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist