Film Planeta Praha o zvířatech v metropoli přijde v létě do kin
Stejně jako předchozí dokument Planeta Česko se statisícovou návštěvností v kinech a řadou filmových ocenění včetně nominace na Cenu pro nejlepší evropský dokumentární film pro děti a mládež je Planeta Praha určena pro diváky v každém věku a celým rodinám. Za podívanou na pražský mikrokosmos stojí filmový štáb režiséra Jana Hoška, producenta Radima Procházky a kameramana Jiřího Petra.
"Náš hlavní odborný poradce, biolog Ondřej Sedláček, s nadsázkou říká, že by měl být vyhlášen Národní park Praha. Městská krajina je pestřejší než krajina za městem. Praha je místo s největším počtem rostlinných druhů v České republice," uvedl producent Radim Procházka.
Planeta Praha nabídne skrze zvířecí hrdiny nový pohled na pražská místa, kde by člověk divočinu nečekal. Slípka zelenonohá se odvážně uhnízdila v odkalovací nádrži bubenečské čistírny odpadních vod, sokol stěhovavý hnízdí na komíně v Holešovicích, souboj mufloních samců lze sledovat v areálu Thomayerovy nemocnice v Krči a myšice křovinná se narodila kousek od hrobu Franze Kafky na Novém židovském hřbitově.
Málokdo by také tušil, že Petřín, ostrov zeleně v srdci hlavního města, je pražským domovem plcha velkého, který tu možná žil dřív než lidé, a nádrž Slatina v Dubči slouží jako nocoviště pro statisíce středočeských špačků. A díky tomu, že v Praze skoro nikdy nezamrzá Vltava, přestali někteří ptáci migrovat na jih.
Filmaři natáčeli postupně ve všech ročních obdobích, a podařilo se jim tak zachytit celý životní cyklus zvířat. Pro natáčení se používalo deset různých typů záznamových zařízení včetně termokamer či infrakamer. "Cílem filmu Planeta Praha je inspirovat diváky k objevení příběhů našich blízkých zvířecích sousedů, kterým většinou nevěnujeme pozornost. Zároveň bychom je chtěli motivovat k větší zodpovědnosti k přírodě nejen v Praze, ale ve všech městech a k zachování její rozmanitosti," říká režisér Jan Hošek.
reklama