https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-v-nemecku-uvarila-pivo-z-odpadni-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma v Německu uvařila pivo z odpadní vody

23.6.2019 00:50 | BERLÍN (ČTK)
Vodohospodářská a technologická společnost Xylem ze západoněmeckého Herfordu představila pivo uvařené z odpadní vody. / Ilustrační foto
Vodohospodářská a technologická společnost Xylem ze západoněmeckého Herfordu představila pivo uvařené z odpadní vody. / Ilustrační foto
Vodohospodářská a technologická společnost Xylem ze západoněmeckého Herfordu představila pivo uvařené z odpadní vody. Zakoupit si ho ale možné nebude, sloužit bude totiž k reklamním účelům jako ukázka recyklačních možností. Agentura DPA poznamenala, že myšlenka vaření chmelového nápoje z odpadní vody není nová, neboť obdobné projekty se uskutečnily již v USA a také v takové pivní zemi, jakou je Česká republika.
 

"Chceme ukázat, že vyčištěná odpadní voda je použitelná, a to i k výrobě kvalitních nápojů," vysvětlil Jens Scheideler z Xylemu. Pivo, kterého vzniklo tisíc lahví a několik sudů v celkovém objemu čtyř hektolitrů, si Xylem nechal uvařit v Berlíně. Dostalo anglický název Reuse Brew, což lze volně přeložit jako recyklované pivo.

"Náš Reuse Brew je uvařený podle všech německých pivních pravidel a obsahuje vedle recyklované vody ty nejlepší přísady," řekl Jan-Karl Nielebock z Xylemu s odkazem na 500 let starý německý zákon o čistotě piva, známý jako Reinheitsgebot.

Prozatím ale budoucnost ve vaření piva z odpadní vody firma nevidí, ukázku toho, že to je možné, považuje spíše za zajímavost. Scheideler poznamenal, že obdobné ukázky vaření piva se konaly ve Spojených státech, aby se zde lidé mohli seznámit s účinností recyklace vody. DPA v této souvislosti připomněla, že stejný pokus učinili i sládci pivovaru v Čížové na Písecku. Ti uvařili z recyklované vody z pražské čističky odpadních vod 15 hektolitrů piva.

Technologie čištění vody není nová, neboť se používá k přípravě pitné vody například na několika místech v Africe, ale také na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Prozatím je ale problémem energetická náročnost takového procesu, který výrobu pitné vody prodražuje. Vodohospodáři nicméně podle DPA v recyklaci odpadních vod vidí velkou budoucnost.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.6.2019 09:37
Barva piva a moči jsou téměř identické, takže Reuse Brew je vlastně recyklovaná moč. Prostě co tě nezabije, to tě posilní:-))
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist