Moravská firma vyrábí zařízení, které plastový odpad rozkládá na vodík a využitelné části
"V České republice je naše technologie unikátní. Je zde několik firem, které vyrábí pyrolytické systémy a mají reaktor, nicméně my jsme přidali i moduly na úpravu a čištění plynu, jeho separaci a tlakovou kompresi. Plyn, který produkujeme, jsme schopni rozdělit na jednotlivé frakce," uvedl Štefanec. Technologie podle něj dokáže separovat vodík a směsný plyn, který lze používat jako alternativní motorové palivo místo CNG. Kapalná frakce nachází uplatnění při výrobě rozpouštědel či v chemickém průmyslu. Saze lze využít jako plnivo do gumárenských směsí. Technologie nemá komín, protože zužitkuje veškerý plyn vzniklý při tepelném rozkladu organické hmoty, takže neprodukuje žádné emise.
Provoz ve Vlkoši může ročně ekologicky zpracovat 195 tun plastového odpadu, ze kterého vznikne 50 procent plynu, 25 procent pevné části a 25 procent kapalné frakce. Likvidovat lze tímto způsobem podle Štefance například staré pneumatiky, komunální plastový odpad či zbytky z plastikářské výroby.
Firma Alternative Energy Systems chce vybudovat v Česku několik větších provozů, z nichž každý bude moci ekologicky zpracovat 2000 až 2500 tun organického odpadu ročně. Spolupracovat chce s městy a obcemi, které produkují plastový odpad využitelný při provozu této technologie. Obce by pak mohly vyrobený plyn používat například pro pohon linkových autobusů. V hledáčku má firma obce v Moravskoslezském kraji. Modul na separaci plynu lze samostatně použít i na rozklad skládkového plynu.
Společnost Alternative Energy Systems své obchodní aktivity nyní cílí i na britský a slovenský trh. Do Velké Británie dodala první technologické zařízení na tepelný rozklad organických materiálů. "Je tam používaná na ekologickou likvidaci a zužitkování použitých pneumatik," uvedl Štefanec. Na Slovensku společnost plánuje stavbu zařízení, které díky technologii Alternative Energy Systems má ročně ekologicky zpracovat až 2000 tun organického odpadu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Honza Honza
16.4.2024 06:58smějící se bestie
16.4.2024 07:04 Reaguje na Honza HonzaNebo že by né !
sv
22.4.2024 16:46 Reaguje na smějící se bestieMiroslav Vinkler
16.4.2024 07:58Na začátku jsou nadšení investoři , v závěru pláč a skřípání zubů.
Dovolím si tvrdit, že v ČR neexistuje ani jeden komerčně úspěšný projekt na depolymerizaci plastů.
Pokud ano, tak mi nějaký ukažte, rád se přijedu podívat.
Pokud jde o technologii, nemohu popřít určitý inovativní postup vpřed (indukční zahřívání, praní plynů a jejich separací ), ale to je tak všechno.
Jiří Svoboda
16.4.2024 09:09 Reaguje na Miroslav VinklerRadim Polášek
16.4.2024 08:58Pro minimalizaci vzniku těch jedíků tam musí být velmi pečlivé třídění vstupujících plastů, kdy by se měly odstranit ty druhy plastů, které při tepelném rozkladu vytvářejí nejvíc jedíků.
Ale jako lepší varianta se mně jeví plazmové zplynování takových odpadů. Tam je vyřešen i vznik vysoce jedovatých složek, protože ty se v plazmě taky rozloží na výstupní hořlavý plyn i vznik pevných nerozložených zbytků, protože ty se v zařízení mají roztavit za vysoké teploty do keramického inertního materiálu.
Miroslav Vinkler
16.4.2024 13:42 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
18.4.2024 20:10 Reaguje na Miroslav VinklerAle asi to vychází poměrně draho.
Tonda Selektoda
19.4.2024 08:37Tak nevím, zda nebude efektivnější, ten odpad rovnou řízeně a ekologicky spálit v ZEVO kompletně. Vyrobit tím elektřinu a zbytek tepla využít pro centrální zásobování teplem a tím ušetřit pálení fosilních paliv a biomasy. Mít komín ZEVO a plyny z něj vystupující, trvale pod kontrolou...