https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firmy-muzou-zadat-o-dotace-na-male-vodni-elektrarny-i-vtlaceni-biometanu-do-site
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firmy můžou žádat o dotace na malé vodní elektrárny i vtláčení biometanu do sítě

8.9.2023 12:15 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Firmy mohou žádat o dotace na výstavbu a modernizaci malých vodních elektráren a na vtláčení biometanu do distribuční sítě. V obou výzvách lze získat až 65 procent výdajů, maximálně však 100 milionů korun na projekt. Žádosti v Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) přijímá Agentura pro podnikání a inovace (API) do 13. prosince. Výzvy vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které operační projekt řídí.
 

"V případě malých vodních elektráren mohou žadatelé použít dotační podporu na jejich výstavbu či modernizaci," řekl generální ředitel API Lukáš Vymětal. "U výzvy na podporu vtláčení biometanu mohou žadatelé finance využít na nákup technologií na úpravu bioplynu na biometan a jeho vtláčení do distribuční sítě nebo jeho plnění, například Bio-CNG plnící zařízení včetně plničky a navazující technologie," doplnil.

O dotaci mohou žádat malé, střední i velké podniky a v závislosti na jejich velikosti se liší i míra podpory. U dotace na malé vodní elektrárny je možné získat minimálně milion korun a maximálně 100 milionů korun. Malé podniky dosáhnou na dotaci až 65 procent výdajů, u středních podniků je dotace na 55 procent a u velkých na 45 procent výdajů. Míra podpory úpravy bioplynu na biometan a jeho plnění nebo vtláčení do sítě se liší podle toho, zda výdaje přímo souvisí s výrobou energie z biometanu.

Cílem výzev je podpořit podnikatele ve využívání obnovitelných zdrojů energie, což má vést ke snížení spotřeby primárních energetických zdrojů a znečištění ovzduší. Využívání obnovitelných zdrojů energie podle API snižuje energetickou závislost Česka na domácích fosilních palivech a dovozu energií ze zahraničí. Konečným cílem je podle zástupců API postupný přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku. Na malé vodní elektrárny je žadatelům k dispozici celkem půl miliardy korun a na vtláčení biometanu miliarda korun.

Program OP TAK navazuje svým zaměřením na Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) a je financovaný ze strukturálních fondů Evropské unie.

Agentura pro podnikání a inovace je státní příspěvkovou organizací s celostátní působností, jejím zřizovatelem je ministerstvo průmyslu a obchodu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

8.9.2023 19:52
MVE hrozně ničí vodní toky kolísáním průtoku. Bioplyn má vysoký obsah síry a musí se hodně draho odsiřovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist