https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzska-firma-vyrabi-jizdni-kola-s-vodikovym-pohonem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzská firma vyrábí jízdní kola s vodíkovým pohonem

24.1.2018 10:20 | PAŘÍŽ (ČTK)
Vodíkové kolo si přišel vyzkoušet i starosta francouzského města Biarritz Michel Veunac
Vodíkové kolo si přišel vyzkoušet i starosta francouzského města Biarritz Michel Veunac
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pragma-Industries / Pragma-Industries
Začínající francouzská firma Pragma Industries se stala první společností, která spustila tovární výrobu jízdních kol poháněných vodíkem. Své výrobky zatím nabízí jen firmám nebo městům pro jejich vozové parky a do francouzských obcí již prodala zhruba 60 vodíkových kol.
 
Pro běžný spotřebitelský trh jsou kola zatím příliš drahá: jedno stojí 7500 eur (více než 190.000 Kč) a čerpací stanice nejméně 30.000 eur (762.000 Kč). Firma však doufá, že se jí podaří cenu kola snížit na 5000 eur (127.000 Kč), což by odpovídalo ceně prémiového elektrického kola, píše agentura Reuters.

Pragma Industries sídlí ve francouzském městě Biarritz a vyrábí palivové články pro vojenské účely. "Mnoho dalších vyrobilo prototypy vodíkového kola, my jsme ale první, kteří začali sériovou výrobu," řekl zakladatel a generální ředitel firmy Pierre Forte. Loni firma vyrobila 100 vodíkových kol a letos plánuje zvýšit výrobu na 150. Zájem o její kola je také v Norsku, USA, Španělsku, Itálii a Německu, dodal Forte.

Vodíkové kolo Alpha má dvoulitrovou vodíkovou nádrž, na kterou ujede zhruba 100 kilometrů. To je podobný dojezd jako u elektrického kola. Elektrické kolo je však poté potřeba dobít, což trvá několik hodin. Vodíkové kolo doplní palivo za několik minut.

Vodíková kola vypadají a jezdí stejně jako běžná jízdní kola. Firma se zatím zaměřila hlavně na provozovatele půjčoven kol, doručovací společnosti a města a firmy, které intenzivně využívají jízdní kola.

Protože dojezd kola je omezen velikostí vodíkové nádrže, pracuje Pragma také na kole, které bude schopné přeměnit vodu na vodík přímo na kole za využití chemické reakce vody s hliníkovým nebo magneziovým práškem.

"V příštích dvou až třech letech chceme vstoupit na spotřební trh a masivně zvýšit rozsah našich operací," dodal Forte.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist