Jedni geologové výzkum výskytu břidličného plynu doporučují, druzí před ním varují
Podle vědců, kteří před průzkumem varují, není na Berounsku vhodné používat metodu tzv. hydraulického štěpení. Podle nich je daná oblast tak členitá, že by bylo nemožné udržet tekutinu použitou pro těžbu pod kontrolou a zabránit jejímu úniku do prostředí.
Berounská lokalita patří do Českého krasu, kde je velké množství jeskyní. Jen v uvažované průzkumné lokalitě jich je podle vědců na 250. Lokalita se z větší části nachází na území CHKO Český kras, která slouží nejen jako rekreační oblast, ale také zde probíhá vědecký výzkum.Plyn z jílovců představuje podle geologů důležitý domácí ekologicky příznivý zdroj energie. Při dodržování technologické disciplíny lze očekávat únosné dopady těžby na kvalitu životního prostředí, uvádějí ve studii.
Pro potvrzení zásob a případnou těžbu je podle studie potřeba odvrtat stovky vrtů a použít hydraulické štěpení. To může vyvolat při nedodržení potřebných technických opatření značné ekologické škody. V USA se proto například připravuje legislativní opatření, které by těžaře zavázalo zveřejňovat složení roztoků užívaných k hydraulickému rozpukání hornin.
Spojené státy se ale podle geologů díky výrazně expandující těžbě břidličného plynu staly v posledních čtyřech letech zcela soběstačné v těžbě zemního plynu. V roce 2009 v těžbě dokonce překonaly Rusko, dosud největšího producenta zemního plynu.
Podle předběžného odhadu by zásoby břidličného plynu v Evropě mohly pokrýt spotřebu plynu Evropany na dalších 60 let. Kvalitní domácí zemní plyn by mohl být dodáván do existující sítě plynovodů bez nutnosti stavby dalších, jako jsou plánované plynovody Nabucco a South Stream. Znamenalo by to rovněž zabezpečení nepřetržité dodávky zemního plynu bez ohledu na politickou situaci a umělé zvyšování cen, uvádějí geologové ve studii.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Niekedy - 22. 3. 2012 - Jiři MalíkA co když odborníci hlásají bludy, protože jim za to někdo zaplatí? To Vás asi nenapadlo. Pak musí povstat odborníci, kteří se opírají o vědu a data. a budete se divit. Opírají se o ně většinou i ekologové z ulice, jako my z Koalice STOP HF. frakování a těžba břidlicových plynů znamená ohrožení pitné vody v celém státě. Je to jedovatá a velmi drancují metoda. Stačí se podívat na Gasland 2010, nebo na naše stránky http://www.ne-plyn.hys.cz. Rozum do hrsti, plyn z takových hloubek nepotřebujeme. Meziroční spotřeba zemního plynu klesá o 1,5 procenta. Je to jen bublina, kde chtějí vyrabovat ze země co se dá, a je to jen byznys přes mrtvoly a to doslova. |