Globální oteplování ohrožuje existenci ledních medvědů
Odborníci odhadují, že na celém světě (v Grónsku, Kanadě, Norsku, USA a Rusku) žije v současné době 22 000 až 31 000 ledních medvědů, uvádí IUCN, který pravidelně vydává aktualizované přehledy ohrožených živočišných a rostlinných druhů na Zemi.
Podle organizace výzkumy ukazují "velkou pravděpodobnost poklesu populace ledních medvědů v příštích 35 až 40 letech o více než 30 procent". Největší hrozbou pro přežití těchto šelem je přitom zanikání jejich životního prostředí v důsledku klimatických změn.
IUCN v této souvislosti navíc upozorňuje, že studie z poslední doby odhalily, že tání mořského ledu v Arktidě překonalo odhady většiny klimatických modelů. Polární medvědi jsou na ledu závislí, protože jim umožňuje přístup ke kořisti. Jeho dlouhodobější nepřítomnost může mít v určitých oblastech za následek hladovění a následnou neplodnost či hladomor mezi těmito šelmami.
Podle posledních prognóz budou rozsáhlé arktické oblasti Kanady koncem 21. století pět měsíců během roku bez ledu. V jiných oblastech Arktidy by k tomu ale mohlo dojít už v polovině tohoto století.
Oteplování v polárních oblastech může mít rovněž vážný dopad na zvířata, která jsou kořistí medvědů, jako jsou tuleni. Může ohrozit jejich habitaty a zvýšit výskyt nemocí.
Potenciálními hrozbami jsou ovšem podle IUCN kromě úbytku mořského ledu také znečišťování životního prostředí, průzkum surovinových zdrojů a dopady lidské činnosti na místa výskytu zvířat. Velkou škálu rizik představuje těžba ropy v Arktidě, jedná se například o ropné skvrny.
Aktuální červený seznam Mezinárodního svazu pro ochranu přírody a přírodních zdrojů obsahuje 79 837 živočišných a rostlinných druhů. Z nich je 23 250 ohroženo vyhynutím.
reklama