https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/globalni-oteplovani-ohrozuje-existenci-lednich-medvedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Globální oteplování ohrožuje existenci ledních medvědů

21.11.2015 01:14 | ŽENEVA (ČTK)
Oteplování v polárních oblastech může mít rovněž vážný dopad na zvířata, která jsou kořistí medvědů, jako jsou tuleni. Může ohrozit jejich habitaty a zvýšit výskyt nemocí
Oteplování v polárních oblastech může mít rovněž vážný dopad na zvířata, která jsou kořistí medvědů, jako jsou tuleni. Může ohrozit jejich habitaty a zvýšit výskyt nemocí
Globální oteplování, v jehož důsledku tají ledy, ohrožuje existenci ledních medvědů. Populace těchto zvířat by v příštích čtyřech desítkách let mohla klesnout až téměř o třetinu. Podle agentury AFP na to upozornil Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN).
 

Odborníci odhadují, že na celém světě (v Grónsku, Kanadě, Norsku, USA a Rusku) žije v současné době 22 000 až 31 000 ledních medvědů, uvádí IUCN, který pravidelně vydává aktualizované přehledy ohrožených živočišných a rostlinných druhů na Zemi.

Podle organizace výzkumy ukazují "velkou pravděpodobnost poklesu populace ledních medvědů v příštích 35 až 40 letech o více než 30 procent". Největší hrozbou pro přežití těchto šelem je přitom zanikání jejich životního prostředí v důsledku klimatických změn.

IUCN v této souvislosti navíc upozorňuje, že studie z poslední doby odhalily, že tání mořského ledu v Arktidě překonalo odhady většiny klimatických modelů. Polární medvědi jsou na ledu závislí, protože jim umožňuje přístup ke kořisti. Jeho dlouhodobější nepřítomnost může mít v určitých oblastech za následek hladovění a následnou neplodnost či hladomor mezi těmito šelmami.

Podle posledních prognóz budou rozsáhlé arktické oblasti Kanady koncem 21. století pět měsíců během roku bez ledu. V jiných oblastech Arktidy by k tomu ale mohlo dojít už v polovině tohoto století.

Oteplování v polárních oblastech může mít rovněž vážný dopad na zvířata, která jsou kořistí medvědů, jako jsou tuleni. Může ohrozit jejich habitaty a zvýšit výskyt nemocí.

Potenciálními hrozbami jsou ovšem podle IUCN kromě úbytku mořského ledu také znečišťování životního prostředí, průzkum surovinových zdrojů a dopady lidské činnosti na místa výskytu zvířat. Velkou škálu rizik představuje těžba ropy v Arktidě, jedná se například o ropné skvrny.

Aktuální červený seznam Mezinárodního svazu pro ochranu přírody a přírodních zdrojů obsahuje 79 837 živočišných a rostlinných druhů. Z nich je 23 250 ohroženo vyhynutím.reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist