https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/green-prophet-arabskemu-svetu-schazi-voda?ids%5Bx098b78f2d7fa50269a306c52807555cd%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Green Prophet: Arabskému světu schází voda

7.1.2010 10:00 | PRAHA (Ecomonitor)
Ve více než 17 arabských zemích žijí lidé, kteří se potýkají s tzv. hranící vodní chudoby. Jde o pojem označující celkové množství vody, které připadá na člověka v konkrétním povodí řeky kdekoli na světě. Započítávají se tedy i srážkové úhrny nebo podzemní voda. V Arabském světě musí vyjít s pouhými 500 tisíci litry na rok. Uvedly to noviny Jordan Times poté, co se v pondělí sešly v Jordánsku některé důležité osobnosti z celého arabského světa, aby tuto otázku prodebatovaly. Informaci přinesl server Green Prophet.
 

Venkovské děti u zdroje pitné vody.
Jednou z nejchudších zemí na vodu je Jordánsko. Jeho obyvatelé jsou odkázáni na dodávky vody v intervalech 14 dnů.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Green Empowerment/E.ON

Na jordánském zasedání se přítomní shodli na tom, že klimatické změny budou mít dopad na Blízký východ především v podobě špatně dostupných vodních zdrojů. Upozornili i na to, že 75 % povrchové vody v arabském světě pochází ze zahraničních zdrojů.

Co se týká vody, je jednou z nejchudších zemí Jordánsko, jehož obyvatelé spoléhají na čtrnáctidenní dodávky vody do domácností, které jim naplní nádrže umístěné na střechách nebo podzemní studny.

Opatření na ochranu vodních zdrojů v arabském světě jsou třeba zavést hned, shodují se účastníci arabského vědeckého fóra.

Je potřeba překlenout rozdíl mezi nabídkou a poptávkou, píše Green Prophet. Jordánský ministr pro vodní zdroje a zavlažování Mohammad Najjar řekl, že arabské země musí chránit své zdroje jako sjednocená skupina a zároveň zvýšit povědomí veřejnosti o problému.

Fórum zorganizovala Arabská správní rozvojová organizace. Třídenního setkání se zúčastnili odborníci přes vodu z Jordánska, Ománu, Palestinské samosprávy, Kataru, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Jemenu.

Za ostudné považuje server Green Prophet fakt, že arabský svět i nadále cílevědomě odepírá Izraeli veřejné jednání u kulatého stolu.

Podle článku Kariny Kloosterman Arab world in water crisis vydaného 5. ledna 2010 na Green Prophet.


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

500 000 litrů ročně? - 7. 1. 2010 - Pavel Cincera

Mam jen dve poznamky:
1. K te hranici - jde o konstrukt prijaty mezinarodnimi organizacemi. Vztah k realite ma, pokud hovorime o moznostech dostupu k vode v konkretnim uzemi a hledame nejaky ukazatel.
2. Vec neni pouze otazkou investic, byt samozrejme take. Kuvajt neznam, KSA trochu ano - a ta pres dostatek prostredku a pres nejambicioznejsi plan na odsolovani vody na svete nedostatkem vody trpi. Neni to dosud videt, protoze zatim vec resi tim, ze si kupuje vykonnejsi pumpy (to mne tesilo, byl jsem tam kvuli pumpam:). Ovsem v mistech, kde se v 50.letech tahala voda dzberem se nyni spousteji pumpy do 180m. Problemem je spotreba v zemedelstvi a pres nejruznejsi plany a pres mnoho investic proste neni mozne ziskavat tolik vody (to je polemika s tvrzenim ze "investice vodu dovedou"), aby meli mistni zemedelci vody dostatek a aby se pritom radikalne nesnizovala hladina podzemni vody (te pravda predevsim uskodilo, ze vlada v minulych letech podporovala ze strategickych duvodu extenzivni pestovani obili v pousti - ono kde jinde, v KSA nic jineho skoro neni). Resenim je pouze rozsahly dovoz potravin a rozsahly utlum mistniho zemedelstvi (plus farmy v zahranici, coz je novy plan krale Abdullaha na reseni situace).

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist