Green Prophet: Proč jsou zvířata malá či velká? I kvůli klimatu
Liška polární (Alopex lagopus) je příklad savce, který postupně přizpůsobuje svou velikost měnícímu se klimatu. Na snímku s letní srstí.
|
||
Foto: Andreas Tille /Wikimedia Commons |
Změny, které profesor identifikoval, se dějí především ve vyšších zeměpisných šířkách. Profesor Jom Tov zde na vyhlídnutých zástupcích živočichů zjistil, že se ptáci zmenšují a savci naopak dorůstají větších rozměrů. Podle jeho hypotézy se pravděpodobně jedná o strategii pro přežití.
Profesor, který strávil desítky let měřením a sledováním tělesných velikostí malých savců a ptáků, tvrdí, že změny probíhají v poslední době rychleji. Jeho poslední článek, ve kterém se zaměřil na pokles tělesné velikosti arktických lišek na Islandu, se objevil v časopise Global Change Biology.
Rostoucím teplotám se přizpůsobují také například ptáci ve Velké Británii, drobní savci v Arktidě i lišky, rysové a vydry v chladných skandinávských oblastech.
„Klimatické změny ovlivňují migrační vzorce, chování a růst ptáků, savců, hmyzu i rostlin,“ uvedl profesor Jom Tov. Například polární lišky jsou prý ovlivněny měnícími se proudy vod v oceánech. Tyto změny, způsobené pravděpodobně v důsledku změny klimatu, mají totiž vliv na potravu polárních lišek.
Podle článku Animals Cope With Climate Change At the Dinner Table'' vydaného 11. února na Green Prophet.
reklama