https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-gm-soja-uz-je-za-svym-zenitem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace: GM sója už je za svým zenitem

6.5.2004 17:40 | PRAHA (EkoList)
Ekologické hnutí Greenpeace v České republice zahájilo další etapu svého tažení proti geneticky modifikovaným organismům. Tentokrát se zaměřilo přímo na obchodní řetězce a potravinářské firmy, po nichž požaduje příslib být "GM-free", tedy nevyrábět a neprodávat potraviny s obsahem transgenních plodin. Většina hypermarketů v ČR to Greenpeace skutečně přislíbila, u výrobců už tak jednoznačná reakce nebyla.
 

"Pakliže dosáhneme toho, aby na pultech nebyla žádná potravina označená jako GMO, obrátíme svou pozornost na chov dobytka. Budeme tlačit na chovatele, aby změnili svou politiku a orientovali se na domácí sóju, která se každým rokem pěstuje ve větší míře, nebo aby hledali další krmné směsi," říká koordinátorka kampaně Greenpeace proti GMO Magdalena Klimovičová. Zároveň hodlají usilovat o povinné značení i produktů farem (mléko, vejce, maso), kde byla zvířata krmena transgenním krmivem.

Krmení hospodářských zvířat sójou se rozšířilo se zákazem přidávání masokostní moučky do krmiva. Sója je pro dobytek důležitým zdrojem bílkovin. A právě GM sója z Argentiny je významnou součástí krmných směsí pro hospodářská zvířata v Evropě.

Jiné využití geneticky upravené sóji v Evropě je minimální. Smí se užít při výrobě takzvaných aditiv jako je sójový lecitin (přidává se malé množství do cukrovinek a čokolád), případně se může vyskytnout ve stolních olejích, které však procesem výroby upravené geny rozloží tak, že jejich DNA není vystopovatelná.

Greenpeace však doufají, že ani oleje z GM surovin se na českém trhu nebudou časem vyskytovat. Největší český výrobce olejů, SETUZA, prý přislíbil, že se bude orientovat na oleje slunečnicové a oleje z konvenčně pěstované řepky (použití GM řepky není povoleno v celé Unii). Ani sójový olej do krmných směsí podle SETUZY nebude pocházet z transgenní sóji, ale z tuzemské produkce.

Magdalena Klimovičová se domnívá, že geneticky upravená sója by se neměla nabízet českému spotřebiteli také proto, že její pěstování už nyní provází rezistence plevelů na vyvinutý totální herbicid (případně na jeho odvozeniny), a farmáři se proto uchylují k použití většího množství tohoto postřiku. "Ani pro Monsanto to nemohlo být překvapení, z logiky přírodních procesů je to dané. Bohužel k herbicidům tolerantní plodiny vyčerpaly svůj potenciál," tvrdí Klimovičová.

V případě Bt kukuřice však její postoj není tak rezolutní: "Bt plodiny zatím splňují požadavky, které na ně byly kladeny, ovšem pokud je dodržena přísná metodika jejich pěstování. Proto si je může dovolit jen farmář, který pěstuje plodinu na velké ploše a zároveň je dostatečně erudovaný, aby byl schopen tuto složitou metodiku použít."

Greenpeace protestují proti využití GMO v zemědělství, nikoli však při výrobě léků, vakcín, farmaceutických či kosmetických výrobků. V zemědělství se domnívají, že stále není dostatečně prozkoumán dopad GM plodin na životní prostředí a poukazují na výzkumné studie, které prokázaly snížení množství plevelů a hmyzu v okolí pokusných polí s GM plodinami.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist