Greenpeace „vybombardovalo“ jadernou elektrárnu ve Francii
"Tahle akce ukazuje zranitelnost francouzských jaderných zařízení, které nejsou schopné čelit leteckému útoku. Zatímco Německo bere v úvahu nehodu letadla při testování bezpečnosti elektráren, Francie stále odmítá analýzu tohoto rizika pro naše zařízení," říká Sophia Majnoni Intignano z francouzké pobočky Greenpeace.
Podle Greenpeace nejsou francouzské jaderné elektrárny dostatečně zabezpečené, aby vydržely pád dopravního letadla. Když se jaderné reaktory před šedesáti lety budovaly, nikdo nebral nebezpečí leteckého útoku v úvahu. To se ale změnilo po 11. září 2001. „Jaderná nehoda ve Fukušimě ukázala, že i nejméně pravděpodobná varianta se může stát,“ vysvětluje Majoni. Podle ní Německo všechny případné hrozby vyhodnotilo a rozhodlo se jadernou tehcnologii opustit. Naopak Francie prý raději všechna rizika ignoruje.
Greenpeace dnes zveřejnila studii zranitelnosti francouzských jaderných elektráren při leteckých nehodách. Podle ní francouzské úřady nikdy nebraly do úvahy pád dopravního letadla na jadernou elektrárnu. Proto nejsou stavby reaktorů ani provoz jaderných zařízení na letecký útok nijak připraven. Podle studie hrozí riziko, že by se ochranný obal (kontejment) 58 francouzských reaktorů mohl po nárazu letadla zhroutit. Nebezpečí hrozí i u dalších staveb jako jsou chladící bazény vyhořelého paliva. Ty prý často obsahují více radioaktivního materiálu než samotné reaktory a mohou se stát příčinou vážné jaderné havárie.
Video Greenpeace z listopadu 2011 ukazuje průlet nad zpracovatelským závodem v Le Hague, kde je uloženo více než 10 000 tun vyhořelého paliva v chladicích bazénech a 64 tun plutonia. Radioaktivní materiál chrání pouze lehké stavby bez jakékoli výztuže, která by chránila objekty proti ohrožení ze vzduchu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Úvaha - 2. 5. 2012 - Rostislav AdamTak s panem Svobodou se dá hovořit, pokud není člověk dogmatikem. Zrovna on je jedním z mála oponentů, kteří se tady objevují a píší opravdu přínosné věci.Máte pravdu, že útok na jaderné zařízení má horší následky a zabezpečení zařízení by mělo počítat i s málo pravděpodobnými problémy. Ale zas pan Svoboda má pravdu, že teroristický útok třeba v přeplněném metru by měl také dost závažné následky. Čin toho aktivisty vůbec budí rozpaky. Co by se stalo, kdyby nedejbože opravdu bezpečnostní opatření fungovala. Byl to bláhový čin. Nicméně bude mít pozitivní efekt, jako i jiné akce Greenpeace. Tam, kde upozornili na slabiny v ostraze jaderných elektráren, jak je vidět, už nejsou. Takže pokud to náhodou někoho napadne znovu, se zlou se potáže. I když je tedy nepříjemné vědět, že bezpečnostní opatření takovýchto zařízení jsou uvedeny v platnost teprve poté, co se na ně upozorní. Mne tedy překvapuje, že se na vzdušný útok nepomyslelo už při stavbě, protože tu byla "studená válka", konflikt mohl vzniknout skoro kdykoliv. |