Greenpeace „vybombardovalo“ jadernou elektrárnu ve Francii
"Tahle akce ukazuje zranitelnost francouzských jaderných zařízení, které nejsou schopné čelit leteckému útoku. Zatímco Německo bere v úvahu nehodu letadla při testování bezpečnosti elektráren, Francie stále odmítá analýzu tohoto rizika pro naše zařízení," říká Sophia Majnoni Intignano z francouzké pobočky Greenpeace.
Podle Greenpeace nejsou francouzské jaderné elektrárny dostatečně zabezpečené, aby vydržely pád dopravního letadla. Když se jaderné reaktory před šedesáti lety budovaly, nikdo nebral nebezpečí leteckého útoku v úvahu. To se ale změnilo po 11. září 2001. „Jaderná nehoda ve Fukušimě ukázala, že i nejméně pravděpodobná varianta se může stát,“ vysvětluje Majoni. Podle ní Německo všechny případné hrozby vyhodnotilo a rozhodlo se jadernou tehcnologii opustit. Naopak Francie prý raději všechna rizika ignoruje.
Greenpeace dnes zveřejnila studii zranitelnosti francouzských jaderných elektráren při leteckých nehodách. Podle ní francouzské úřady nikdy nebraly do úvahy pád dopravního letadla na jadernou elektrárnu. Proto nejsou stavby reaktorů ani provoz jaderných zařízení na letecký útok nijak připraven. Podle studie hrozí riziko, že by se ochranný obal (kontejment) 58 francouzských reaktorů mohl po nárazu letadla zhroutit. Nebezpečí hrozí i u dalších staveb jako jsou chladící bazény vyhořelého paliva. Ty prý často obsahují více radioaktivního materiálu než samotné reaktory a mohou se stát příčinou vážné jaderné havárie.
Video Greenpeace z listopadu 2011 ukazuje průlet nad zpracovatelským závodem v Le Hague, kde je uloženo více než 10 000 tun vyhořelého paliva v chladicích bazénech a 64 tun plutonia. Radioaktivní materiál chrání pouze lehké stavby bez jakékoli výztuže, která by chránila objekty proti ohrožení ze vzduchu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Opravdu to něco prověřilo? - 3. 5. 2012 - Jan Šimůnek1. Dokážu si představit, že by terorista měl u sebe bombu bombu, která by byla schopná probít kontejnment. Dokážu si představit, že by terorista měl u sebe moderní nervový plyn, který by část obsluhy a ostrahy zabil rovnou a zbytek by se musel ukrýt do izolovaných prostor (zatímco následující teroristé, nadopovaní antidotem, by zůstali alespoň částečně provozuschopní po omezenou dobu a mohli by udělat něco zásadnějšího).2. Problém je ovšem s "lidskými právy": Nevím, jak je tomu ve Francii, ale v Německu asi před dvěma třemi roky jejich Nejvyšší soud výslovně rozhodl, že armáda NEMÁ právo sestřelit unesený civilní letoun ani v případě, kdy má (armáda, policie, tajná služba apod.) jednoznačné důkazy, že ho unesli teroristé a hodlají ho použít k útoku na způsob 11. 9. Prostě ta ostraha musí mít jednoznačný rozkaz takovýto objekt sundat a společnost musí být schopna si to obhájit, i za cenu přímého střetu s grýnpísáky (cizí vyhostit, domácí pozavírat). 3. Faktem je, že tento čin by mohl být klidně kvalifikovaný jako test za účelem přípravy teroristického útoku a jako takový patřičně "ohodnocen" (Francie kriminalizuje - nebo v dohledné době hodlá kriminalizovat - i opakované návštěvy webových stránek teroristických organizací, a snad už i zkriminalizovala absolvování teroristického výcviku v táborech Al Kejdy). |