Guardian: Chráněné lesy ustupují luxusním sídlům nových Rusů
Pianista Nikolaj Petrov se však s tímto vysvětlením nespokojil, a proto se připojil k ochráncům životního prostředí, kteří se zřejmě oprávněně obávají o budoucnost lesů v okolí Moskvy. Podle Michaila Kreindlina z ruské pobočky Greenpeace již několik chráněných míst ztratilo svůj statut a jejich plocha byla nabídnuta stavebním agentům z důvodů „napadení hmyzem“. „Namísto výběrového kácení a umístění pastí na škůdce, byla celá oblast plošně pokácena,“ vysvětluje Kreindlin. Minulý rok v okolí Moskvy došlo k 369 změnám statutu chráněného území nebo k případům kácení.
Ve hře jsou velké peníze. Nejžádanější půda dosáhla rekordní ceny 38 000 liber za sto metrů čtverečních a dá se očekávat, že brzo se vyšplhá na 49 000. Její současní majitelé jsou obvykle chudí. Mnoho z nich jsou bývalí vysocí představitelé sovětského systému, kteří dostali dači jako pozornost za dobré služby Straně, ale dnes jsou bez peněz. A tak v okolí nekvalitních cest v listnatém okolí hlavního města Ruska vyrůstají brány a padají stromy, tak jak stavební agenti vykupují půdu. „Oficiálně prodávají úředníci státní půdu soukromníkům za velmi nízké ceny, které vůbec neodpovídají tržní ceně,“ říká Kreindlin. Celou transakci provázejí tučné úplatky a noví majitelé pak obvykle půdu prodají dál, jenže s velmi vysokým ziskem. Jindy noví majitelé půdu prostě zaberou, pozemek oplotí a otázka vlastnictví je soudním příkazem „zmrazena“. Nové boháče láká reklama, která je zve do nových VIP vesnic s názvem jako Dreamland.
„Všechny úřady státní správy, které byly vytvořeny na ochranu životního prostředí, jsou neustále ve stavu reorganizace a to jejich reálnou sílu oslabuje,“ říká Galian Rizhová z Ekologické Unie moskevského regionu. „Dokonce i ministerstvo lesů, založené Petrem Velikým, bylo zrušeno.“
Archangelskoje Park, jedna z nekrásnějších oblastí okolí Moskvy, vlastnila carská aristokratická rodina Jusupovů od roku 1810 až do bolševické revoluce. Tento měsíc si pronajaly 62 hektarů primárního lesa i se stavbami z carské éry tři soukromé společnosti. Podle aktivistů není možné, aby tyto firmy zaplatily vysoké nájemné za 49 let nájmu, bez snahy vydělat na půdě maximální zisk.
Podle článku Nicka Paltona The Guardian 10. 06. 2004.
reklama