Guardian: Podle zpráv WikiLeaks považuje dalajlama za zásadnější problém pro Tibet stav životního prostředí než politickou situaci
Dalajlama řekl loni Timothymu Roemerovi, americkému velvyslanci v Indii, že „politický program by měl být na pět až deset let odsunut do pozadí a mezinárodní společenství by mělo svůj zájem směřovat na změnu klimatu na Tibetské náhorní plošině“, uvádí zdroje.
„Tání ledovců, odlesňování a stále častější znečišťování vody z těžebních projektů jsou problémy, které nepočkají, zatímco Tibeťané mohou počkat pět až deset let na politické řešení,“ řekl podle záznamů dalajlama. Je to poprvé, co významný buddhistický představitel veřejně navrhl, aby politické otázky ustoupily jiným problémům, komentuje Guardian.
Podle dokumentů zveřejněných Wikileaks dalajlama kritizoval čínskou energetickou politiku, zejména stavby přehrad v Tibetu, které si vyžádaly vysídlení tisíce lidí a zatopení chrámů a klášterů. Doporučil prý, aby čínské úřady kompenzovaly Tibeťanům narušení jejich kočovného života odborným vzděláváním, například v oblasti tkaní, a řekl, že v nebezpečí tání jsou „tři póly“ – severní pól, jižní pól a „ledovce na pólu Tibet“.
Wikileaks také odhalily zoufalé výzvy dalajlamy o zásah USA během nepokojů v Tibetu během jara 2008, píše Guardian. „Tibet je umírající národ. Potřebujeme americkou pomoc,“ uvádí diplomatická zpráva slova dalajlamy.
Další informace v článku „WikiLeaks cables: Dalai Lama called for focus on climate, not politics, in Tibet“ ze 16. prosince 2010.
reklama