Guardian: Ropuchy poznají příchod zemětřesení
Před zemětřesením se uvolní hodně plynů a s nimi i nabité částice. Patrně právě tyto změny ropuchy upozornily na přibližující se zemětřesení. Na snímku Ropucha obrovská (Bufo marinus).
Licence: Volné dílo (public domain)
|
||
Foto: Onionhound/Wikimedia Commons |
Objev učinil náhodou Rachel Grant, vědec z Open University ve Velké Británii. Studoval vliv měsíčních cyklů na chování a reprodukci ropuch. „Chodil jsem ven každý večer za soumraku, počítal množství párů žab a sledoval jejich aktivitu. Obvykle se kvůli páření začínají shromažďovat na začátku března a nejprve se objeví velké množství samců. Samice ropuch se párují poměrně rychle. Kolem místa páření se ropuchy pohybují až do konce dubna nebo května,“ vysvětlil Grant.
Jednoho dne na místě ale nenašel žádné žáby. "Někdy jejich počet klesne kvůli velmi chladným nocím, ale obvykle se další den vrátí. Bylo proto velmi neobvyklé, že tam najednou nebyly vůbec žádné," pokračuje.
Grant píše o několika příčinách, které mohly žáby na zemětřesení upozornit s předstihem. Mohly se například zaznamenat počáteční seismické vlny nebo zemské nachýlení. Kromě toho se mohly vyskytnout odchylky v magnetickém poli Země. Navíc si vědci všimli poruch v ionosféře, což je nejvyšší elektromagnetická vrstva zemské atmosféry, v době kdy se země otřásla v L'Aquila. „Podle seismologů se před zemětřesením uvolní vždy hodně plynů a s nimi i nabité částice. Ropuchy a obojživelníci jsou velmi citliví na chemické změny ve svém prostředí a myslím, že právě tyto tyto plyny a nabité částice ropuchy detekovaly,“ vysvětlil Grant.
Podle článku 'Toads able to detect earthquake days beforehand, says study' vydaného 31. března 2010 na serveru Guardian.
reklama