https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-skiarealy-zavazne-ovlivnuji-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Skiareály závažně ovlivňují přírodu

13.3.2007 02:24 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Vědci zjistili, že lyžařské areály mají dopad na přírodu, napsal deník Guardian. Podle nové studie v Alpách ubývá ptáků, protože je ruší lyžaři a snowboardisté. Ti mají pravděpodobně vliv i na další živočichy, například zajíce a jeleny
 

Lyžařské centrum Vail, Colorado.
Lyžařské centrum Vail, Colorado. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Vail, Colorado"
Foto: David Benbennick/wikipedia.org

Tetřívek obecný, který žije v Alpách i ve Walesu a Skotsku, se v oblastech kolem lyžařských areálů vyskytuje oproti normálu dvakrát méně často. Navíc se zdá, že se vliv lidí na počty tetřívků zvětšuje, protože přibývá běžkařů. "Víc a víc lidí si chce užívat přírody," řekl podle Guardianu Raphael Arlettaz ze Zoologického ústavu Univerzity v Bernu. "Dopady jsou ale stále intenzivnější i mimo lyžařské areály." Arlettaz se svými kolegy studoval, jaký vliv má přítomnost lidí na množství stresových hormonů v trusu ptáků. Vědci vymezili 32 lokalit v jihozápadním Švýcarsku v oblastech málo, středně a velmi navštěvovaných lidmi a zjistili, že dokonce i mírné rušení lidmi se u ptáků projevilo zvýšením hladiny stresového hormonu kortikosteronu.

Aby vědci opravdu prokázali, že rušení lidmi ptáky stresuje, zkusili je záměrně vyhánět z jejich stanovišť. Další den pak měli ptáci v trusu zvýšené množství stresových hormonů. Raphael Arlettaz se domnívá, že ptáků ubývá právě kvůli zvýšenému množství stresu v lidmi navštěvovaných oblastech, protože ztrácí energii tím, jak prudce vyletí do chladného vzduchu. Podobný vliv mohou lidé mít i na jiné zvířecí druhy, jako jeleny, kozorožce, kamzíky, orebice, sněžné zajíce a tetřevy, píše Guardian. Přímo jim se však zatím žádný výzkum stresu nevěnoval.

Raphael Arlettaz se domnívá, že je potřeba, aby skiareály vytyčily oblasti, kam nikdo nesmí, aby nedocházelo ani k rušení od běžkařů. "Tyto oblasti mohou být docela malé. Nemusí to být ani celé svahy," dodal. Avšak další problémy by to vyřešit nepomohlo. V roce 2005 jedna studie zjistila, že již udržování sjezdových tratí má významný ekologický dopad. Vědci porovnali 38 lokalit na sjezdovkách s 38 podobnými poblíž. Zjistili, že na sjezdovkách roste méně rostlinných druhů. Zároveň je zde méně dřevin a rostlinných druhů kvetoucích brzy na jaře. To je proto, že zhutněný sníh přetrvává na svazích dlouho do vegetačního období. Množství rostlinných druhů ovlivňuje i používání umělého sněhu, píše Guardian.

Některé lyžařské areály ale už začaly využívat ekologii pro svůj marketing. Například Couchevel, Meribel a Belleville nyní používají pouze energii z hydroelektráren, vozidla jezdí pouze na biodegradabilní naftu a všechny lanovky vyřazené z provozu jsou rozmontovány a recyklovány, napsal deník.

Podle článku Jamese Randersona v deníku Guardian ze dne 7. 3. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist