Guardian: Skiareály závažně ovlivňují přírodu
Lyžařské centrum Vail, Colorado. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Vail, Colorado" | |
Foto: David Benbennick/wikipedia.org |
Tetřívek obecný, který žije v Alpách i ve Walesu a Skotsku, se v oblastech kolem lyžařských areálů vyskytuje oproti normálu dvakrát méně často. Navíc se zdá, že se vliv lidí na počty tetřívků zvětšuje, protože přibývá běžkařů. "Víc a víc lidí si chce užívat přírody," řekl podle Guardianu Raphael Arlettaz ze Zoologického ústavu Univerzity v Bernu. "Dopady jsou ale stále intenzivnější i mimo lyžařské areály." Arlettaz se svými kolegy studoval, jaký vliv má přítomnost lidí na množství stresových hormonů v trusu ptáků. Vědci vymezili 32 lokalit v jihozápadním Švýcarsku v oblastech málo, středně a velmi navštěvovaných lidmi a zjistili, že dokonce i mírné rušení lidmi se u ptáků projevilo zvýšením hladiny stresového hormonu kortikosteronu.
Aby vědci opravdu prokázali, že rušení lidmi ptáky stresuje, zkusili je záměrně vyhánět z jejich stanovišť. Další den pak měli ptáci v trusu zvýšené množství stresových hormonů. Raphael Arlettaz se domnívá, že ptáků ubývá právě kvůli zvýšenému množství stresu v lidmi navštěvovaných oblastech, protože ztrácí energii tím, jak prudce vyletí do chladného vzduchu. Podobný vliv mohou lidé mít i na jiné zvířecí druhy, jako jeleny, kozorožce, kamzíky, orebice, sněžné zajíce a tetřevy, píše Guardian. Přímo jim se však zatím žádný výzkum stresu nevěnoval.
Raphael Arlettaz se domnívá, že je potřeba, aby skiareály vytyčily oblasti, kam nikdo nesmí, aby nedocházelo ani k rušení od běžkařů. "Tyto oblasti mohou být docela malé. Nemusí to být ani celé svahy," dodal. Avšak další problémy by to vyřešit nepomohlo. V roce 2005 jedna studie zjistila, že již udržování sjezdových tratí má významný ekologický dopad. Vědci porovnali 38 lokalit na sjezdovkách s 38 podobnými poblíž. Zjistili, že na sjezdovkách roste méně rostlinných druhů. Zároveň je zde méně dřevin a rostlinných druhů kvetoucích brzy na jaře. To je proto, že zhutněný sníh přetrvává na svazích dlouho do vegetačního období. Množství rostlinných druhů ovlivňuje i používání umělého sněhu, píše Guardian.
Některé lyžařské areály ale už začaly využívat ekologii pro svůj marketing. Například Couchevel, Meribel a Belleville nyní používají pouze energii z hydroelektráren, vozidla jezdí pouze na biodegradabilní naftu a všechny lanovky vyřazené z provozu jsou rozmontovány a recyklovány, napsal deník.
Podle článku Jamese Randersona v deníku Guardian ze dne 7. 3. 2007
reklama
Online diskuse
Vědci zjistili - - 13. 3. 2007 - Dana- že by tohle nikomu nedošlo bez vědců, samo o sobě? Děsí mě to čekání na něčí oficiální vyjádření. Jakobychom sami neměli svůj vlastní rozum! |