Guardian: Thajsko bojuje proti pašerákům divokých zvířat
Není až tak překvapivé co policie našla během zásahu, jako spíše fakt, že se šťára vůbec uskutečnila. Policejní akce je součástí téměř denních výjezdů proti pašerákům divokých zvířat. Přitom po desetiletí bylo dědictví v podobě lesů teakového dřeva a bohatě zastoupených druhů exotické zvěře, dobrou kořistí pro chamtivé politiky, vojenské hodnostáře a bezohledné podnikatele, což předchozí vlády ignorovaly.
Současná vláda vedená dřívějším magnátem Thaksinem Shinawatrou však změnila pohled na věc a odstartovala rázná opatření proti nelegálnímu obchodu. Státní správa oznámila záměr vypořádat se s tímto problémem do konce roku. Prohlídka domu ve čtvrti Nonthaburi v Bankoku v domě známého pašeráka jasně potvrdila, jak těžké bude slib splnit. Policie našla více než stovku zvířat, mrtvých i živých, včetně šesti živých tygrů, z nichž někteří se narodili již v zajetí pro komerční využití. Policisté objevili kůže dalších několika tygrů a tři vycpaná mláďata. Vedle uřezaných tlap z minimálně šesti medvědů se našla lebka vzácné lesní antilopy saola a v lednici hluboce zmrazené tělo mláděte orangutana dovezené z Indonésie.
Thajsko již roky slouží jako hlavní kanál pro pašování zvířat. Ochránci odhadují hodnotu obchodu na miliardu dolarů ročně, což překonává snad jen nelegální obchod s narkotiky a zbraněmi. Někdy se dokonce obojí překrývá. Police našla drogy převážené v žaludku zvířat a předpokládá, že vozidla, která při jedné cestě pašují zvířata, při cestě nazpátek vozí drogy.
Thajsko je tranzitní cestou pro druhy odchycené v Indonésii, Malajsii, Barmě a Kambodži. Velká část z nich je určena pro čínský trh, kde je neustálá poptávka po tradičních léčivech získávaných z divokých zvířat, která mají posilovat zdraví i sexuální potenci. "Obchod v Číně se v posledních třech, čtyřech letech velmi rychle rozšířil, zřejmě díky zájmu narůstající střední třídy," říká Steven Glaster, ředitel kanceláře WildAid v Thajsku.
Thajská státní správa oznámila, že jen za sedm měsíců překazila převoz 21 000 plazů a 1800 savců přes své území. Jenže i když dochází stále častěji k zabavení pašovaných zvířat, jen velmi málo to odradí někoho, kdo na jediné tygří kůži vydělá tisíce dolarů, zatímco maximální pokuta, která mu hrozí představuje 1000 dolarů nebo čtyři měsíce vězení.
Podle článku Nicka Cumming-BruceThe Guardian 30. 11. 2003.
reklama