Guardian: Vodní pára může za třetinu oteplování z 90. let, tvrdí vědci
Vědci tvrdí, že jejich výzkum nechce podkopat široce přijímanou vědeckou shodu na vlivu antropogenních emisí skleníkových plynů. Chtějí ale, aby se zkoumání podrobil způsob, jakým počítačové modely počítaly s vlivem vodní páry.
Výzkum vedla Susan Solomonová z Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA). Zprávu zveřejnil časopis Science. Podle Solomonové její výzkum nepopírá tvrzení, že lidmi způsobené emise jsou příčinou klimatických změn. „Ne, to skutečně ne,“ řekla Guardianu. „Ale ukazuje to, že bychom neměli přeceňovat výsledky pozorování na úseku několika málo let, a to ani jedním směrem,“ dodala.
Studie se zaměřila na vodní páry ve stratosféře, ve výškách kolem šestnácti kilometrů, kde působí jako skleníkové plyny a zachycuje teplo ze zemského povrchu. Satelitní měření ukazují, že úroveň vodní páry ve stratosféře poklesla po roce 2000 o 10 %. Vědci tyto údaje dodali do programů, které počítají klimatické modely. Zjistili, že příspěvek vodní páry za posledních deset let by mohl být odpovědný za 25 % růstu teplot. Nikoli tedy emise oxidu uhličitého a dalších plynů.
Pokles množství páry ve stratosféře po roce 2000 by podle předpokladů mohl mít silný vliv na zpomalení trendu oteplování v poslední dekádě. „Nazvali jsme to problém 10, 10, 10 – desetiprocentní pokles nasycení párou ve výšce deseti mil ovlivnil klima posledních deseti let,“ vysvětluje Solomonová. Dosud vědci nebyli schopní vysvětlit zpomalení růstu teplot v posledním desetiletí, píše deník Guardian.
Vědci také zkoumali vliv páry na předcházející období od osmdesátých let, a to na základě údajů z jednoho meteorologického balónu, a zjistili zvýšené množství vodní páry ve stratosféře. Prý dostatečné na to, aby zvýšilo rychlost klimatických změn o 30 % nad očekávanou úroveň.
Podle Solomonové není jasné, proč úroveň nasycení vodní parou klesá a zase stoupá. Zřejmě je to dané změnami v teplotě povrchové vody v oceánech, ze které se voda ve formě páry dostává do vyšší atmosféry. Proč ale došlo po roce 2000 k poklesu množství páry v atmosféře není jasné. Zatím se neví ani to, zda jde o přírodní změnu nebo je to důsledek ohřívání se planety. Kdyby se ukázalo, že jde o důsledek oteplování, mohl by v budoucnu působit pokles vodní páry v atmosféře jako brzda globální klimatické změny, píše Guardian.
Podle článku Davida Adama Water vapour caused one-third of global warming in 1990s, study reveals ze 29. 1. 2010.
reklama