https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gulf-news-zeme-blizkeho-vychodu-bojuji-s-poustemi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gulf News: Země Blízkého východu bojují s pouštěmi

8.12.2003 13:22 | PRAHA/DUBAJ (EcoMonitor)
Rozšiřování pouští je problém, který trápí země na Arabském poloostrově a v Asii. Podle vědců nese vinu hlavně sucho a rabování přírodních zdrojů ve velkém měřítku. Vlastní křehkost pouštního ekosystému jen přitěžuje situaci v regionu, říká vědecká zpráva zveřejněná ve Vědeckém magazínu university Spojených arabských emirátů. Na výzkumu se kromě arabských odborníků podíleli i vědci z japonských universit a ruské akademie věd.
 

Podle vědců je základním problémem neustálý narůst populace, což má ničivý dopad na ekologickou situaci krajiny. "Pokles v zemědělském využití krajiny znemožňuje vybudovat trvale udržitelné hospodářství. Kvůli tomu se z rozšiřování pouští stává ekonomický i sociální problém," říkají ve své zprávě Hussein Harahsheh, Ryutaro Tateishi a Nikolaj Kharin. Šíření pouští je globální problém, oblasti suché země pokrývají okolo třetiny povrchu Země. Spojené arabské emiráty patří mezi země Arabského poloostrova, které již mnoho let bojují se svými pouštěmi. Především nedostatek vodních zdrojů a orné půdy trápí místní hospodářství. Dalším nedostatkem je velký poměr soli v půdě, který znehodnocuje velké plochy země pro pěstování plodin a ta pak zůstává ladem. Emiráty přitom investují obrovské částky do plánů na rozvoj zemědělství. Dnes funguje více než 35 000 farem, které hospodaří na ploše 273 300 hektarů.

Pro Blízký východ je typické dlouhé, velmi suché a velmi teplé léto, krátké, poměrně mírné a deštivé zimy. Charakteristika vegetačních období ovlivňuje jak život rostlin, tak zemědělství. Podle vědců vedlo dlouholeté intenzivní využívání přírodních zdrojů i nadměrné spásání travin k vyčerpání a vysílení pastvin. "Pastviny jsou využívány bez jakéhokoliv ohledu na přírodu i bez myšlenky na budoucí obnovu," dodává zpráva.

Ubývání lesů je dalším velkým tématem, které trápí asijské země z oblasti Blízkého východu. V současnosti pokrývají lesní porosty pouze 5,7 % plochy regionu. Podle zprávy jsou i místa s dostatkem vodních zdrojů ohrožena, a to jak vysokým obsahem solí a alkalických látek, tak podmáčením. "Tato oblast je kolébkou civilizace. Závlahové hospodářství bylo vynalezeno zde před čtyřmi nebo pěti tisíciletími. Dá se předpokládat, že šíření pouští stálo na začátku konce starobylých říší Mezopotámie."

Podle článku Aftaba Kazmiho Gulf News 04. 12. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist