GVUO připravuje výstavu, která se zaměřuje na chování člověka ke zvířatům
"Oceňuji, že se galerie zabývá nejen výtvarným uměním. Má přesah do dalších oblastí důležitých pro naši společnost. Aktuální výstava se zaměřuje na jedno z témat z oblasti životního prostředí. Vystavené fotografie zachycují velkochovy hospodářských zvířat, testy na zvířatech, transporty živých zvířat, využívání jejich kůže v módním průmyslu, ale i průmyslový rybolov, který fatálně ohrožuje některé mořské živočichy," řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).
Ve výstavním sále zájemci najdou čtyři desítky velkoformátových fotografií dvaceti zahraničních fotoreportérů a několik videí reportážního charakteru. "Upozorňují na neetické chování člověka vůči zvířatům s přesahem na klimatické změny. Výstava je rozdělena do sedmi tematických celků, v nichž zvířata hrají hlavní roli - průmyslové zemědělství, přeprava živých zvířat, výzkum, rybolov, móda, zábava, katastrofa," doplnila mluvčí.
Fotografie byly v mnoha případech pořízeny tajně, a zachycují tak i praktiky, které jsou záměrně před veřejností skrývány. "Když jsem se dozvěděl, že například polské galerie odmítají výstavu prezentovat, měl jsem jasno, že Ostrava ji vidět musí, přestože to prvoplánově není výtvarné téma. Kdyby na fotografiích nebyly zachyceny drastické příběhy zvířat, které nás podvědomě nutí odvracet od nich zrak, ocenili bychom také jejich výtvarnou kvalitu," dodal ředitel galerie Jiří Jůza.
Výstava doprovází publikaci kanadské fotoreportérky zvířat Jo-Anne McArthurové z roku 2020. Kniha získala řadu mezinárodních ocenění. Vernisáž doprovodí beseda s fotografem Lukášem Vincourem a režisérem Petrem Benešem, autory filmového dokumentu Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta.
V rámci stálé expozice je nyní v Domě umění k vidění rovněž Výstava jednoho díla ze sbírky GVUO. Malbu Emila Filly s názvem Žena se psem vybral výtvarník Michal Cihlář.
reklama