https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/haaretzcom-vodu-ve-stredozemnim-mori-nejvic-spini-izrael
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Haaretz.com: Vodu ve Středozemním moři nejvíc špiní Izrael

22.10.2007 08:42 | PRAHA/TEL AVIV (Ecomonitor)
Izrael je největším znečišťovatelem východní části Středozemního moře. Tvrdí to ochránci životního prostředí z organizace Zalul. Podle ní vláda každoročně umožňuje firmám vylévat na více než sto místech odpadní vody přímo do moře, píše internetový deník Haaretz.com
 

„Stav izraelských pobřežních vod je děsivý,“ říká zpráva organizace Zalul. „Čistota vody je v Izraeli velký problém, který soukromé firmy a města neřeší. Ani vláda však do něj nechce investovat žádné peníze,“ řekl agentuře Reuters Yariv Abramovich z organizace Zalul. Dvacet jedna zemí, které obklopují Středozemní moře, sdílí stejné problémy - příliš velké zastavění pobřežních oblastí, masivní rybolov a znečištění. Pro Izrael však byla dlouhou dobu důležitější bezpečnost státu než ochrana životního prostředí, která se jen pomalu dostává do popředí.

Po úspěšné bitvě proti používání rybářských sítí, které ničily korálové útesy v Rudém moři, Zalul vyhlásil boj povolenkám na vypouštění odpadních vod, které uděluje vládní výbor. Podle informací ochránců se každý rok vypustí do pobřežních vod 130 tun pesticidů, pět tun arzeniku, 1 300 tun amoniaku a tuna kyanidu. Podle zprávy se při vystavování povolenek firmám důležitým pro ekonomiku země postupuje příliš shovívavě, píše internetový deník Haaretz.com.

Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že studie Zalulu není přesná a že pláže jsou v současnosti mnohem čistší než bývaly. Nedávná studie OSN ale tvrdí, že oblast Tel Avivu je jedním z deseti nejhůře znečištěných míst ve Středomoří.

Největšími znečišťovateli v Izareli jsou firmy Shafdan a Dan Region Association of Towns for Sewage and Environmental Issues zodpovědné za odpadní vody Tel Avivu, který se skládá z 26 městských částí.

Podle mluvčího společnosti Shafdan Amnona Liebermanna se 96 % odpadních vod recykluje a voda se znovu používá. Zbylá čtyři procenta tvoří kaly, které se vypouštějí do moře. Na základě vládního rozhodnutí se teď firma připravuje na spalování kalů.. Podle ministerstva životního prostředí by se však kaly daly vyu žívat jako hnojivo v zemědělství. Spalování se nelíbí ani Zalulu, do ovzduší by se totiž dostávaly škodlivé látky. „Takže kaly budeme dýchat místo toho, abychom v nich plavali,“ řekla agentuře Reuters Sagit Rogensteinová ze Zalulu. Firma Shafdan ale zkouší i jiné cesty, investovala například do výzkumu nového materiálu. Při jeho výrobě se kaly smíchávají s vápníkem a výsledná hmota se používá v zemědělství či ve stavebnictví.

Podle článku agentury Reuters na serveru Haaretz.com 17. 10. 2007.


reklama

Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist