https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hadi-v-polevce-mladeho-odchytavace-v-hongkongu-nekonci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hadi v polévce mladého odchytávače v Hongkongu nekončí

30.1.2021 17:30 | HONGKONG (ČTK)
Začátkem prosince se o něm psalo, když se mu podařilo ve vesnici ve venkovské části Hongkongu odchytit třímetrovou krajtu tmavou.
Začátkem prosince se o něm psalo, když se mu podařilo ve vesnici ve venkovské části Hongkongu odchytit třímetrovou krajtu tmavou.
V Hongkongu žijí různí hadi - od jedovaté kobry královské až po větší druhy, jako je krajta tmavá. Pokaždé, když někdo uvidí, jak se některý z těchto živočichů nebezpečně přibližuje obydleným místům, nebo se dokonce plazí do domu, pouští se Ken Lee do práce. Ale na rozdíl od odchytávačů hadů, jejichž úlovky obvykle končí v polévce v hadích restauracích, on odchycené plazy neprodává, píše agentura AP.
 

Lee je představitelem nové generace odchytávačů hadů, která usiluje o jejich vypouštění zpět do přírody. "Někdy se stává, že lidé hada chytí ještě dříve, než dorazím, a bohužel ho občas zabijí nebo smrtelně zraní," říká 31letý muž, který je mezi odchytávači hadů v Hongkongu jedním z nejmladších. Podobně jako mnoho jeho kolegů ve městě jde o samouka. Hady se začal zabývat v 17 letech, kdy pracoval jako pomocník v obchodě s nimi. Tato zkušenost ho přiměla k tomu, aby se dozvěděl více o druhové rozmanitosti a biologii, a nakonec šel studovat na univerzitu na Tchaj-wan.

Lee k odchytu hadů používá různorodé pomůcky - pevné rukavice, tyče, háky, svítilnu a pytle. Někdy mu ovšem postačí holé ruce.

Začátkem prosince se o něm psalo, když se mu podařilo ve vesnici ve venkovské části Hongkongu odchytit třímetrovou krajtu tmavou. O nějaký čas později ho také zavolali do výškové budovy, do níž vniknul chřestýšovec Stejnegerův, běžně se vyskytující jedovatý had zelené barvy, jehož kousnutí způsobuje velmi bolestivé zranění a nepříjemné otoky.

Odchycené hady Lee posílá do Zoologické a botanické zahrady bratří Kadoorieových sloužící jako záchranná stanice pro volně žijící zvířata. Po veterinární prohlídce je většina hadů vypuštěna zpět do místní přírody.

Lee v současnosti působí jako odborný pracovník výzkumu na čtyřech hongkongských univerzitách a pracuje jako dobrovolník v Hongkongské společnosti pro herpetologii, nevládní organizaci zabývající se výzkumem obojživelníků a plazů.

Ačkoliv v Hongkongu stále přetrvává dost oblastí pokrytých vegetací, které slouží jako přirozené prostředí pro hady, Liz Roseová-Jeffreysová z oddělení pro ochranu živočichů zmíněné zoologické zahrady se obává, že rozvoj města může pro některé druhy plazů znamenat ohrožení. "Myslím, že tu jde o vzájemný respekt. Jsou našimi sousedy, kteří tu žijí mnohem déle než my a myslím si, že je naší povinností se k přírodě chovat s respektem," zdůraznila. "Hadi tvoří důležitou součást našeho ekosystému, takže pokud je vyhubíme, narušíme rovnováhu vznikající po dlouhá léta," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist