Hejtman Okleštěk vyhlásil kvůli šíření benzenu v okolí Hustopečí stav nebezpečí

Při platném stavu nebezpečí získává vedení kraje zvláštní pravomoci jako například ukládat pracovní povinnost, rozhodovat o pracovní výpomoci nebo možnost poskytnutí věcného prostředku pro řešení krizové situace. Kraj může například bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy v případě, že je třeba zmírnit nebo odvrátit ohrožení, a zakazovat vstup, pobyt a pohyb lidí na vymezeném místě nebo území. Umožňuje také například nasazení vojáků nebo zrychlené zadávání veřejných zakázek.
Hejtman situaci ve čtvrtek znovu probíral telefonicky s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) i ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Ministři podle Oklešťka analyzovali jeho podmínky pro vyhlášení stavu nebezpečí, mezi kterými je i závazek vlády, že veškeré náklady s likvidací této havárie bude platit stát. Vláda požadované podmínky ve čtvrtek večer potvrdila svým usnesením. Materiály dnes projednala bezpečnostní rada kraje. "Protože byly naplněny všechny podmínky, které jsem požadoval po vládě, a to rozhodnutí padlo formou usnesení vlády, tak jsem to v tomto duchu odprezentoval kolegům v bezpečnostní radě. Jednomyslně se shodli na vyhlášení stavu nebezpečí," uvedl hejtman.
Okleštěk upozornil, že podle krizového zákona je za placení likvidace následků podobných havárii odpovědný ten, kdo stav nebezpečí či nouze vyhlásí. "Nemohu za Olomoucký kraj strčit hlavu do oprátky. Máme tady po povodních tři miliardy škod na Jesenicku. Škoda v Hustopečích je odhadována na 765 milionů korun, a když k tomu připočteme škody na železnici a vagonech, tak jsem přesvědčen, že škody určitě dosáhnou miliardy korun. To není v kapacitách rozpočtu Olomouckého kraje," zdůvodnil hejtman svůj postup.
Hladík ve čtvrtek ČTK řekl, že situace na místě havárie se zhoršuje a je potřeba jednat v řádu hodin, ne dnů, týdnů nebo měsíců. Díky stavu nebezpečí bude možné už o víkendu urychlit práce v zasažené oblasti. Podle ministra Hladíka se situace zhoršuje, v oblasti je první studna zasažená benzenem. Proto jsou nutná další opatření, mezi které patří například omezení vstupu do oblasti a ochrana zdrojů pitné vody.
Okleštěk dnes novinářům řekl, že v okolí nehody už operují policejní hlídky, které dohlíží na dodržování zákazu vstupu do zasažené oblasti. Vyhlášení stavu nebezpečí podle hejtmana umožní rychlejší zdávání zakázek na likvidaci škod. V případě vytěžené zeminy kontaminované benzenem se bude jednat o nebezpečný odpad. Odborníci nyní hledají vhodné místo, kam bude znečištěná zemina uložena a následně dekontaminována. Vyřešit bude nutné i její bezpečný transport z místa nehody.
Experti v okolí nehody průběžně měří míru znečištění půdy, podzemních vod i nedalekého jezera. Pitná voda ve veřejném vodovodu zásobujícím okolní obce není podle Oklešťka kontaminací ohrožena, protože její zdroje jsou daleko od místa nehody. Nezávadná je i pitná voda z vodovodu v Hustopečích. "Jediná kontaminovaná studna je v chatové oblasti u štěrkového jezera. Tam jsou hodnoty vysoké. Voda z této studny ale není ani z předchozího období schválena jako pitná, takže lidé si pitnou vodu dlouhodobě zabezpečují odjinud, z jiného zdroje," dodal Okleštěk.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
rýpal lesní
29.3.2025 09:29Jasně, jde o peníze. Ale v tom usnesení mají být sděleny podmínky, kompetence, záruky, termíny, zajištění, a takové usnesení je prioritou pro Krizový štáb MŽP i zasahující složky a také činovníky řízení Kraje.
Nebo jen někdo taktizuje ?
V Hustopečích nad Bečvou je potřebné postupovat bez prodlení a transparentně, pane premiere.
<rýpal lesní>
A připojuji pohled, jak lze situaci hodnotit co do rizik :
1. Týdenní šíření osvědčuje že se kontaminace rozšířila nejen po povrchu po terénu ale zejména se šíří po zásaku do nižšího profilu, kde ve styku s podzemní vodou se mísí. Odpar a teplé počasí napomohlo jen zčásti, hlavní podíl z cca 300m3 benzenu je v zemině, štěrkopískových kvarterních nánosech údolí, zčásti položen na hladině, zčásti rozpuštěn v podzemní proudící vodě, korespondující s Bečvou (ač možná kolmatovanou?). Průnik do objemů vodních ploch je realitou a z této vodní masy a i profilem kvartéru migruje a bude migrovat dál. Záchyty na sorpčních hadech nezabrání šíření kontaminace, jen ji omezí. Štětová stěna omezí proudění, do uzavření však její funkčnost nebude úplná. Doporučované rychlé odtěžení zeminy zatím nebylo možné z důvodu neurčení lokality a přepravní trasy, místní sčerpávání benzenu z jam či vrtů by se mělo provádět hlavně s cílem zásadně snížit množství. Vlivem srážek může být účinnost ještě snížena. Zásadní je určit bezpečný způsob odtěžení kontaminované zeminy, neboť po odkrytí je nebezpečí odpařování a prostředí Ex. To, že hejtman z pokynu Vlády vyhlásil nouzový stav je správně, doufám že má písemnou záruku od Vlády nebo ministrů nebo premiéra k refundaci nákladů. Měl by si být vědom, že politici z hlediska voleb budou mít snahu utéct od problému, což vždy bylo.
2. K šíření : Oblast kvartéru je silně propustná a daný objem může zasáhnout až k profilu ř.km 45,8 Černotín, v případě nepříznivého vývoje i dále. Tím je reálné nebezpečí ohrožení šíření kontaminace i do prostředí nižších vrstev krasu, zejména po zlomu v oblasti Milotice nad Bečvou - Na kačeně. Prostředí Qh a fQp určuje rychlé šíření. Korespondence HPV mezi Bečvou a profilem je určující. Profil před Hranicemi je úzký, kontaminant tedy může být masivně manifestován i v oblasti lázeňských vod. PHO 1,2,3. stupně je potřeba mít na paměti, ač existuje technický způsob úpravy, který zajistí provoz lázní (nikoliv však bez technologie). Zásadní je tdy ochrana. K tomu je prioritou zajistit, aby se zabránilo šíření do profilů, kde by mohl benzen být vyloučen teplotou s tvorbou Ex prostředí v podzemních prostorách. Současně je potřebné zajistit přepravu kontaminované zeminy tak, aby nedocházelo ke kontaminaci po cestě a skládka/deponie byla zabezpečena jako ZNO. Nejbližší vyhovující je snad Jelení kopec(?), ovšem není patřičně zabezpečena. Určení vhodné skládky se zabezpečením je prioritní úkol jak Kraje tak Vlády, a mělo by být určeno ještě do času ukončení zásahu nasazení IZS, neboť je určující pro postup. Současně je potřeba již mít soustředěny veškeré údaje a hg/geo podmínky vč. způsobů řešení a variant. Z pozice centrálních orgánů by měla být příprava provedena co nejrychleji, k tomu jde i provedené vyhlášení stavu nebezpečí na úrovni Kraje (možnosti VŘ, zakázek, postupů).
3. Ochrana vodních zdrojů - zatím pitné nezasaženy, ovšem vlivem dalšího šíření je nebezpečí kontaminace odběrů v údolní nivě, současně i lázeňských vod. Ochrana povrchových vod - lze předpokládat škody na rybě, jak ve stojatých, tak tekoucích vodách. Zásadní je kontaminace půdního a zemního prostředí, a zčásti nebezpečí pro prostředí horninové druhotným transportem. Díky neuvádění hodnot lze odhadnout, že daná kontaminace na hranici zlomu převýší normu pro pitnou vodu pro danou složku. Je otázkou, nakolik se podaří snížit zásahem prvotním, odtěžením, sčerpáváním a řešením in-situ (neurčuji bez znalosti bližších údajů a průběžných výsledků).
3. Odhad škod na prostoru cca 10km2 (potenciál) analogií až 1,2 mld Kč. O co rychleji se podaří likvidovat ohnisko a uzavřít jej do kontrolované oblasti, o to menší dopady na okolí. Nyní se hraje o čas.
4. Douška pro všechny "uvažované návštěvníky" - prosím, seďte doma, opravdu není tam bezpečno, pohyb osob v prostoru není dovolen a být vykázán s pokutou kvůli selfíčku je hloupé využití financí, dejte si raději občerstvení doma.
Všem zasahujícím velké díky, také těm, kteří situaci řeší následně. V Praze prosím pěkně, rezervujte prostředky SR v příslušné kapitole pro řešení MU.
PS : souvislostmi s připravovanými objemy VN/SP Skalička se budu věnovat později. Odborníci již tuší :-)
<rýpal lesní>